Máte mizerné fotky z dovolené? Víme, kde je chyba!
Vaše dovolená u moře se letos výjimečně povedla, ale ty fotky! Přesvětlené nebo naopak úplně tmavé, máznuté, s malými človíčky kdesi u okraje snímku... Sakra, jak to ti fotografové vlastně dělají? Poradíme vám!
Vaše dovolená u moře se letos výjimečně povedla, ale ty fotky! Přesvětlené nebo naopak úplně tmavé, máznuté, s malými človíčky kdesi u okraje snímku... Sakra, jak to ti fotografové vlastně dělají? Poradíme vám!
Nejdřív ze všeho přestaňte podléhat představě, že fotky tak, jak je vytvořil fotoaparát, jsou hotové a použitelné k tisku nebo publikování na Facebooku. Přitom stačí pár základních úprav v programu na úpravu fotografií, které zvládne i laik.
Když nevíš, jak dál...
Podívej se do návodu! V našem případě do návodu k vašemu fotoaparátu. Práskat jeden snímek za druhým pomocí automatiky je sice pohodlné, ale výsledek nestojí za moc. Určitě se vám vyplatí obrázek si čas od času přiclonit či naopak pustit do objektivu víc světla, přisvítit bleskem objekt v protisvětle, abyste vytáhli zastíněné kontury - obvykle rysy tváře - případně použít program makro, fotíte-li zblízka. To všechno a ještě mnohem víc návod obvykle obsahuje. Mrkněte do něj, budete mile překvapeni!
Základy kompozice
Ani zázrak neudělá ze špatné fotky dobrou, pokud v sobě nemá alespoň zárodek kompozice. Když už mačkáte spoušť fotoaparátu, měli byste minimálně znát pojem "zlatý řez". Než si zjistíte, co to je, alespoň rychlá rada: Nikdy neumísťujte hlavní objekt do středu snímku! A měli byste také tušit, že existuje něco jako pozadí, hloubka ostrosti, základní a doplňkové barvy...
Šikovné programy
Profesionálové používají na úpravu fotografií drahé - a složité - programy, jako je například Photoshop. Zdarma si naopak můžete stáhnout z internetu podobně zaměřený Paint.NET nebo Picasa. I ty zvládnou základní záchranné operace: ořez (ne vždy je při focení čas na perfektní kompozici, máte-li ale dobré rozlišení, vytáhnete i z malé postavičky v pozadí docela slušný záběr), úpravu jasu a kontrastu, vyvážení bílé barvy, drobné retuše v podobě červených očí a doostření.
Zlatou střední cestu potom představuje český program Zoner Photo Studio. Levná verze Home vyhoví běžnému nenáročnému uživateli, zatímco dražší verze Pro uspokojí i pokročilého fotografa.
Kurzy pro nadšence
Baví vás hrát si s fotkami? Pak se vám vyplatí investovat do specializovaného kurzu, aby se vám investice do libovolného softwaru na úpravu fotografií opravdu vyplatila. Tam vás naučí s programy pracovat a využívat je na maximum.
Je totiž poměrně běžné, že amatérští fotografové dokážou v praxi využít v průměru pouhou pětinu funkcí, které běžné programy nabízejí. Často také dělají mnoho činností buď neefektivně, nebo dokonce chybně.
Přijdou vám kurzy drahé? Navštivte po letech knihovnu a vypůjčte si nějakou monografii o fotografování pro začátečníky. Překvapí vás, jak šikovné a jednoduché fígly lze použít a jak se jimi zlepší konečný výsledek!
zdroj: Gopas