reklama

Kuřákem už před narozením? Mámo, vzpamatuj se!

Kouření není zdravé v žádném případě, natož když se snažíte otěhotnět nebo jste už těhotná. A stejně nebezpečné je i pasivní kouření.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kouření není zdravé v žádném případě, natož když se snažíte otěhotnět nebo jste už těhotná. A stejně nebezpečné je i pasivní kouření. Nastávající maminky by se měly vyhýbat zakouřeným místům, aby neublížily svému nenarozenému miminku. Rizika pasivních kuřaček jsou stejná jako u žen, které vykouří 1 - 5 cigaret za den.

Přestat s kouřením by měl i muž, který se touží stát otcem, jelikož kouření má vliv na zhoršenou kvalitu spermií. U žen kuřaček zase roste riziko mimoděložního těhotenství a vyvolává komplikace spojené s funkcí placenty a jejím uložením v děloze. Mají také dvakrát vyšší riziko rozvoje poporodních zdravotních komplikací s následkem smrti než nekuřačky.

Rizika způsobená kouřením v těhotenství

  • Abrupce placenty: předčasné odloučení placenty od stěny děložní s následkem silného krvácení ohrožujícího život plodu i matky
  • Placentární insuficience: nedostatečné funkce placenty, která špatně vyživuje plod. Ten potom v děloze strádá a při porodu má nízkou hmotnost
  • Vcestná placenta: uložení placenty v porodních cestách, které zabraňuje vedení porodu vaginálně a může být komplikováno silným krvácením
  • Nízká porodní hmotnost dítěte: počet cigaret vykouřených za den zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti u plodu. Těžké kuřačky rodí děti s průměrnou váhou o 458 g nižší než nekuřačky.
  • Předčasný odtok plodové vody a následně předčasný porod.
  • Vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence a celá řada dalších závažných komplikací jako neurologické abnormality a poruchy vývoje a chování.

Nikotin škodí i miminkům

Tabákový kouř ohrožuje dítě i po narození, a to jak pobytem v zakouřeném prostředí, tak skrze mateřské mléko. Novorozenci a kojenci dýchají rychleji než dospělí, a proto vdechují ze zakouřeného prostředí větší množství škodlivin.

Děti vystavené cigaretovému kouři pak častěji trpí astmatickými záchvaty, záněty horních cest dýchacích i zápalem plic.

Nikotin také mění chuť mateřského mléka, které kvůli tomu mohou děti odmítat - to je i jeden z důvodů, proč kuřačky kojí kratší dobu. Snižuje také sekreci prolaktinu, hormonu vyvolávajícího tvorbu mateřského mléka.

Ženy kuřačky nebo partnerky kuřáků by si proto měly před početím ujasnit priority a zásadně změnit životní styl - jinak ohrožují samy sebe a svého případného potomka.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále.

Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

Peníze jsou zlo: Dědictví zničilo celou naši rodinu

reklama
reklama
reklama