reklama

Krutá realita: Co by děti měly jíst a co doopravdy jedí

Většina rodičů má představu, že ví, co by jejich děti měly jíst. Přesně takovou stravu se pak snaží svým dětem dávat. Ty mají ovšem tradičně o dobrém jídle úplně jiné představy... Daly by se shrnout snadno: místo zeleniny hranolky!

Foto: Profimedia

Většina rodičů má představu, že ví, co by jejich děti měly jíst. Přesně takovou stravu se pak snaží svým dětem dávat. Ty mají ovšem o dobrém jídle úplně jiné představy...

Zdravé dítě by mělo mít ve stravě dostatek mléčných výrobků a ovoce a zeleniny. Sacharidy by mělo doplňovat především z rýže, brambor a luštěnin, bílkoviny z rybího a drůbežího masa.

Jíst by děti měly pětkrát denně, důraz je kladen hlavně na snídani. K pití by měly dostávat nejlépe čistou vodu, případně ředěné stoprocentní ovocné džusy a slabé čaje, samozřejmě bez cukru. Taková je všeobecně známá teorie. A praxe?

Všechno špatně!

Praxe je přesně opačná. Většina dětí nesnídá a o pravidelném stravování pěti až šesti malými porcemi nemůže být řeč. Mezi jídly buď dělají příliš dlouhé přestávky, nebo se naopak ládují od rána do večera.

A čím? V průzkumu dětských stravovacích zvyklostí, v němž odpovídalo 376 dětí ve věku od 12 do 15 let ze 13 základních škol po celé republice, se jasně ukázalo, že zelenina a ovoce to opravdu nejsou...

Snídaně? Co to je?

Průzkum proběhl v rámci projektu Obezita není náhoda, v němž s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny besedují lékaři s dětmi přímo ve školách. Celých 15 % dětí v něm uvedlo, že vůbec nesnídá. Ti, kteří snídají, obvykle jedí bílé pečivo namazané máslem a marmeládou. Potěšitelná je alespoň stoupající obliba jogurtů a müsli.

Polévku nesnáším, dejte mi hranolky!

Polévku k obědu nejí třetina dětí, což je špatná zpráva nejen z pohledu dietologického, ale i z hlediska pitného režimu. Luštěniny a ryby se v dětském jídelníčku prakticky nevyskytují, jako oblíbené jídlo je uvedla jen 3 % dětí, u ryb to bylo pouhých 7 %.

Stejně tak málo malých strávníků má rádo čistě zeleninová hlavní jídla. Na otázku, kdy naposledy měly zeleninu jako přílohu, téměř 27 % dětí odpovědělo, že si nevzpomínají.

Zato hranolky jsou velmi oblíbené - celých 22 % dětí uvedlo, že je jedly naposledy včera! Dalších 25 % si je dopřálo v posledních třech dnech a 26 % v posledním týdnu před dotazováním...

Kolaloka vítězí!

Největší hrozbu pak představuje dětský pitný režim. K obědu a k večeři děti nejraději pijí sladkou limonádu, zatímco čistá voda je až na úplném konci žebříčku oblíbenosti. Vědí sice, že je to nápoj nejzdravější (80 % odpovědí), nicméně 70 % dětí zároveň uvedlo, že denně pije sladkou limonádu.

Průzkum mimoděk ukázal i to, jak děti vnímají reklamu. Čeští školáci mají velmi dobré povědomí o obsahu tzv. hodných tuků v kvalitních margarínech, ale zároveň si myslí, že tučné mořské ryby jsou významným zdrojem nebezpečných tuků. Ve skutečnosti jsou ovšem ryby hlavním zdrojem nenasycených mastných kyselin nezbytných pro správný vývoj organismu - reklama zaměřená na konzumaci ryb je však bohužel nesrovnatelně menší než kampaně výrobců margarínů.

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama