reklama

Koupání miminek: jen jednou týdně a v kyblíku!

Koupání malých dětí ve vaničce je příjemná podvečerní chvíle jako šitá pro tatínky. Se stříháním nehtíků a čistění oušek je to ovšem už slabší…

Táta koupe miminko
Táta koupe miminko | Foto: Profimedia.cz

Koupání malých dětí ve vaničce je příjemná podvečerní chvíle jako šitá pro tatínky. Se stříháním nehtíků a čistění oušek je to ovšem už slabší…

Jak na to? Začněte tím, že zatopíte - v koupací místnosti by mělo být okolo 25 °C. Ujistěte se, že vanička bezpečně spočívá na podložce a neklouže. Vody v ní by mělo být maximálně 15 cm, a měla by být 37 °C teplá. Pokud nemáte speciální teploměr do vody, poznáte to smočením loktu - nedejte se zmást: voda by neměla studit, ale ani hřát, jak jste zvyklí ze své koupele. Nezapomeňte prckovi před koupelí očistit zadeček… A jdeme na to!

Při koupání

  • Do vaničky přenášíme miminko v náručí: hlavu opřenou o předloktí jedné ruky, druhou ho přidržujeme za vzdálenější stehýnko a zároveň podpíráme zadeček.
  • Proces velmi usnadní speciální lehátko: dítě se na něj položí, hlavičku má bezpečně nad vodou a koupající obě ruce volné.
  • Začneme obličejíčkem, který jemně ho opláchneme vodou bez mýdla. Vlásky navlhčíme a umyjeme dětským mýdlem nebo malým množstvím šamponu. Dáváme přitom pozor, aby byla hlavičku mírně zakloněná a šampon se nedostal do očí. Drobné šupinky kůže ve vlasech uvolníte dětským olejem a vyčešete.
  • Pokračujeme s mytím na tělíčko, které omýváme namydlenou žínkou nebo rukou. V prvních dnech po porodu, než se zahojí pupeční jizva, namáčíme pupík co nejméně. Přirození přijde na konec.
  • Koupel neprotahujte, měla trvat kolem 5 minut.
  • Nikdy, opravdu nikdy nenechávejte dítě při koupání samotné! To platí pěkných pár let, dokud z něj nebude dobrý plavec.

Po koupání

Mokré miminko opatrně přeneseme na suchou osušku (uchopíme ho stejně, jako když ho ukládáme do vaničky, ale pozor, klouže!) a jemně osušíme. Látku ke kůži jen přikládáme, heboučkou dětskou pokožku nesmíte třít.

Pupíček ošetříme lihem, tělíčko dětským olejem - nešetříme hlavně na kožních záhybech kolem zápěstí a kotníčků. Zadeček necháme chvilku větrat, abychom předešli opruzeninám (ideální chvíli pro pomazlení) a potom ho ošetříme „rybí mastičkou" z lékárny, případně jinou hojivou mastí s obsahem hojivého zinku.

Nehty a ouška: zkouška ohněm

Doposud to táta zvládl bravurně, teď však přijdou na řadu drobné nehtíky. U čerstvých miminek jsou ještě měkoučké a obvykle se odlomí samy, u větších kojenců můžeme využít chvilky, kdy usnou. Anebo si osvojíte šikovné držení: miminko posadíme na klín, jednou rukou ho přidržíme, druhou přidržíme jeden prstík, třetí zbytek ručky, čtvrtou stříháme…

Nebojte, tak strašné to není, nemusí se z vás stát chobotnice: droboučkou dětskou pěstičku si snadno srovnáte v dlani, jak potřebujte a uvolníte vždycky jen jeden prstík. Stejnou paží zároveň přidržíte prcka, zatímco druhou rukou stříháte. Nehet na ruce se stříhá podle tvaru špiček prstů, na noze pak rovně, aby postranní konce nezarůstaly do kůže. Opatrně! Hranice kůže a volného nehtu u malých dětí není zřetelná, raději kousek nehtové ploténky ponechejte, abyste nestříhali do živého. 

Pokud miminko nemá rýmu, ouška a nos nečistíme. Uši stačí opatrně zvenku osušit, abyste neporanili zevní zvukovod.  Nos čistíme, jen pokud je to třeba, a používáme buničinu, gázu či vatové tyčinky. Vata není vhodná, zůstávají po ní v nose chloupky.

Koupejte jen jednou týdně!

  • Poslední dobou se prosazuje myšlenka, že přemíra koupání v chlorované vodě poškozuje ochranný film dětské pokožky.
  • Proto se doporučuje koupat dítě maximálně dvakrát týdně, u kojenců se suchou pokožkou a ekzémem klidně jen jednou.To samozřejmě neplatí, pokud se miminko, zpotí nebo ušpiní.
  • A otření přirození a zadečku vlhkou žínkou před spaním by mělo být samozřejmostí každý den.

reklama
reklama
reklama