reklama

Když má holčička příliš velká prsa: Rodiče, pomozte!

Některé muže možná pěkně vyvinuté šestky pořádně vzrušují, pro mladou dívku je však taková „nadílka" spíš prokletím. Velká prsa mohou způsobit významné problémy s páteří, nehledě na psychické dopady v pubertě.

Dívka
Dívka | Foto: Profimedia.cz

Některé muže možná pěkně vyvinuté šestky pořádně vzrušují, pro mladou dívku je však taková „nadílka" spíš prokletím. Velká prsa mohou způsobit významné problémy s páteří, nehledě na psychické dopady v pubertě.

„Dívky jsou v dospívání velmi citlivé na jakékoli zmínky o svém těle," konstatuje pražská psycholožka PhDr. Vlasta Svobodová. „Na rozdíl od chlapců se totiž v průběhu dospívání podstatně vizuálně mění. Ňadra jsou změnou nejvíce viditelnou, a pokud se velikostí vymykají, přitahují nevítanou pozornost. Málokterému muži dojde, jak nepříjemné jsou plaché holčičce, která sotva odrostla dětským hrám, ale už zároveň přetéká z podprsenky, vtíravé pohledy nebo oplzlé poznámky. To vše může vést v lepším případě k velké nejistotě, v horším až k depresi."

Kluci se obřích ňader báli

„Na ekonomce jsem měla spolužačku Ivanku. Měřila sotva 150 centimetrů, byla vynikající gymnastka a moc hezká holka. Ale prsa měla snad devítky, prostě měchy. Všem nám holkám okolo bylo jasné, že je to strašné trápení - a nejen fyzické. Každý, s prominutím, blb na ni v metru blbě čuměl, chlapi měli hnusné poznámky a spolužáci o ni nestáli, protože se těch obřích ňader prostě báli," vzpomíná účetní Johana. „Po maturitě jsme se nějaký čas neviděly, až asi za pět let na srazu třídy. Ivanka nás tam všechny šokovala úhlednými dvojkami. Hned, jak to bylo možné, si dala prsa zmenšit, a pokud vím, nikdy toho ani chvilku nelitovala."

Kdy je čas na operaci

Gigantomastie neboli nadměrně velké poprsí má značný vliv na postavení a dynamiku páteře, zejména v oblasti krční a hrudní. Jejím důsledkem mohou být bolesti zad a hlavy. Pokud se neřeší včas, dojde postupně k nevratným strukturálním změnám v postižených částech páteře. Pak už zmenšení prsou problém nevyřeší, pouze zmírní negativní důsledky. Je proto vhodné řešit problém dříve, než dojde k trvalým změnám. Usnadnit rozhodnutí může fakt, že máte nárok na úhradu nákladů ze zdravotního pojištění.

„Pokud má pacientka občasné bolesti zad či hlavy způsobené velkým poprsím, je vhodné navštívit ortopeda, který provede RTG snímek a určí rozsah poruchy dynamiky páteře. Poté by měl navrhnout možnost rehabilitace, která může prostřednictvím speciálních cviků zmírnit klinické projevy. Je vhodné navštívit také neurologa, jenž provede další vyšetření a navrhne postup léčby. Pokud problém přetrvává a konzervativní postup stav neřeší, měli by rodiče a dcera zvážit zmenšení prsů," konstatuje MUDr. Roman Kufa a dodává: „Ne vždy však velké poprsí nutně znamená problémy s krční a hrudní páteří. Zde je značná individualita každého jedince, proto pokud nejsou klinicky vyjádřené funkční problémy, operaci prsů nedoporučuji."

Rizika existují

Samozřejmě každá operace má svá rizika, v tomto případě rozpad rány, infekci, nekrózu dvorce, ale také omezení kojení v budoucnu. Rodina i ošetřující lékař by proto měli v první řadě zodpovědně rozhodnout, zda konzervativní léčba nepředstavuje lepší východisko. Pravidelné rehabilitační cvičení totiž dokáže zpevnit hluboké svaly okolo páteře, které zajišťují její stabilitu. „Tím lze alespoň o nějaký čas oddálit operativní zákrok," doplňuje MUDr. Roman Kufa. Plastičtí chirurgové totiž doporučují operaci nejdříve po skončení biologického dospívání, tedy okolo 17. roku věku. Dívky před 18. rokem se sice operují také, ale spíš výjimečně.

zdroj: Perfect Clinic, klinika Esthé

Jak to probíhá?

  • Pacientka projde napřed vyšetřením z neurologie, ortopedie a mammologickým (specialista na problematiku onemocnění prsů).
  • Poté se pacientka dostaví na plastiku, která má smlouvu se zdravotní pojišťovnou.
  • Klinika zhodnotí lokální nález a napíše žádost reviznímu lékaři příslušné pojišťovny, ke které dodá všechna konziliární vyšetření.
  • Pokud revizní lékař výkon schválí, nic nebrání operaci provést na náklady pojišťovny.
  • Někdy mohou nastat problémy se schválením a doba čekání na operaci se pak prodlužuje. V tom případě lze operaci uhradit jako samoplátce.

reklama
reklama
reklama