reklama

Jak z dítětě vychovat úspěšného člověka

Každý rodič chce, aby jeho potomek uspěl. Málokdo si ale uvědomuje, že dítě nejvíc formuje jeho okolí.

Foto: iStock

Co děti opravdu potřebují, aby z nich vyrostly úspěšné osobnosti? Odpověď v sobě možná skrývá bestseller autorky Esther Wojcickiové: How to raise successful people. Její tři dcery mají závratné kariéry. Jedna je CEO YouTube, druhá jednou z nejuznávanějších vědkyň, třetí antropoložka, která získala Fullbrightovu cenu.

Okolí dítěte je pro jeho budoucnost naprosto zásadní. Esther Wojcickiová vzpomíná na to, že žila v mnohočetné rodině ve stísněných prostorách a pokaždé, když mohla, utíkala do knihovny. To, že tam přečetla vše, na co přišla, ovlivnilo pozitivním způsobem navždy její kariéru.

Oproti tomu sociolog Daniel Prokop ve své knize Slepé skvrny upozorňuje, že české děti, které nemají vhodné podmínky k životu, dosahují ve školách výrazně horších výsledků. "Ne každý chudý člověk je špatný rodič. Nouze však zvyšuje možnost výskytu jevů, které děti poškozují: horší výživa v raném dětství, stres, rozpad domácnosti, nedostatek rozvojových aktivit a menší životní aspirace lidí okolo dítěte. A pak je tu ono bydlení. Dlouhodobé americké a francouzské výzkumy ukázaly, že mezi chudými mají horší výsledky ve škole ty děti, jejichž bydlení je neuspokojivé. Rizikové je zejména hromadné bydlení spojené s velkým hlukem, stresem, absencí soukromí a nestabilita bydlení vedoucí k častým změnám škol, kam děti docházejí," píše.

Co je tedy zásadní dětem poskytnout?

Zlatý střed

Nevyhovující bydlení může zásadním způsobem vést ke špatnému prospěchu, stresu a nechuti v životě něčeho dosáhnout. Na druhou stranu, dítě nepotřebuje extrémní blahobyt, ale možnost tvořit, jak říká ve své knize Esther Wojcickiová.

Čas v přírodě

Městské děti jsou nucené pobývat na hřištích, ale výzkumy ukazují, že fantazii nejvíc rozvíjí pobyt ve volné přírodě nebo parku. Hrát si s šiškami a klacíky, vymýšlet příběhy, hledat poklad. To vše podporuje kreativitu.

Důvěra ve svět okolo

Pro dítě je rozhodující, zda vnímá okolní svět jako dobrý, nebo špatný, upozorňuje řada psychologů. Podle Esther Wojcickiové se dnes rodiče o své ratolesti natolik bojí, že je naplňují zbytečnou úzkostí. Podle Wojcickiové můžete svého školáka nechat v obchodě, aby si sám vybral třeba batoh, penál či zimní bundu, a v domluvený čas pro něj přijet. Ratolest musí být poučena o tom, že svět venku má své nástrahy a daná pravidla, ale neustálým hlídáním ze syna či dcery vychováte jen nesvéprávného jedince.

Zodpovědnost úměrná věku

Nechte děti, aby vám v domácnosti pomáhaly, od raného věku je berte nakupovat. Až se naučí číst, dejte jim seznam, peníze a vyšlete je nakoupit. Počkat můžete klidně venku. Děti touží po samostatnosti a důvěře, chtějí uspět. To, že jim pak chybí motivace, je podle Esther Wojcickiové většinou chyba rodinného prostředí. To svým synům a dcerám buď vše usnadňuje, nebo je přehnaně kritizuje.

reklama
Doporučené recepty
    reklama