Učte děti empatii: Vychováte z nich dobré lidi
Všichni rodiče se shodnou, že chtějí, aby z jejich potomků byli skvělé osobnosti. Otázkou je, jak toho dosáhnout.
Dnešní děti, které vyrůstají v našich podmínkách, nepotřebují víc informací, hraček nebo další kurzy angličtiny či kroužek volejbalu. Psychologové se shodují, že jestli něco opravdu potřebují, tak rozvíjet schopnost empatie.
Člověk, který se dokáže vcítit do druhého, aniž by s ním musel souhlasit, má snažší život. Respektuje okolí, ale také sám sebe. Dánští psychologové Jesper Juul a Peter Hoeg jsou autory knihy Trénink empatie u dětí, kterou vydalo nakladatelství Portál. Ti tvrdí, že vlohy k soucitu a pochopení máme úplně všichni. Jen je nutné takové přístup trénovat. Čím lepší má člověk vztah sám k sobě, tím hlouběji je schopen chápat ostatní.
Nejsme zvyklí cvičit to nejdůležitější
Všichni, kdo mají za sebou základní školní docházku, umí číst a počítat. Což je skvělé, ale v naší kultuře se neklade důraz na rozvíjení dalších dovedností: vědomí vlastního těla, rozvíjení schopnosti soustředit se, blízkost a přátelství.
Děti osobní rozvoj nepotřebují
Své ratolesti můžete podpořit v přirozeném procesu jejich dospívání, ale hlavně je musíte naučit, že čím lepší vztah samy k sobě mají, tím lépe se dokáží učit a harmoničtěji vyrůstat. Musí věřit ve vlastní schopnosti, potřebují mít zážitky, vhled a činnorodost.
Myslím, tedy jsem
Dávejte pozor na to, jak před dětmi mluvíte o sobě i o jiných lidech. A také na to, jak promlouváte k dětem samotným. Do komunikace nepatří ponižování, výsměch, podceňování, nedůvěra. Nepřemýšlejte ani nehodnoťte druhé povýšeně a s pohrdáním, nepředávejte to svým dětem. Pamatujte na velmi důležitou zásadu: z myšlenek výrůstají činy, z činů zvyky, zvyky tvoří osobnost, a jak léta jdou, proměňují se naše charakterové rysy v osud.