Jak vybrat nezávadné dětské nádobí?
Hrnečky, sklenice, talířky i dětské příbory a mnoho dalších věcí se v poslední době objevilo na seznamu nebezpečných výrobků pro děti, a to hned několikrát. Právem. Tyto výrobky dětem způsobují bolesti hlavy, ovlivňují nervový systém, jsou karcinogenní či vyvolávají kožní problémy. Jak tedy vybrat nádobí, které bude bezpečné?
Hrnečky, sklenice, talířky i dětské příbory a mnoho dalších věcí se v poslední době objevilo na seznamu nebezpečných výrobků pro děti, a to hned několikrát.
Právem. Tyto výrobky dětem způsobují bolesti hlavy, ovlivňují nervový systém, jsou karcinogenní či vyvolávají kožní problémy. Jak tedy vybrat nádobí, které bude bezpečné?
Čím dál víc nebezpečí
„Každý výrobce i prodejce je povinen uvádět na trh pouze bezpečné zboží, nicméně současné nálezy jasně dokládají, že je na evropském trhu čím dál víc nebezpečných výrobků a bohužel jejich počet roste právě u zboží určeného dětem," potvrzuje Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitele.
Při nakupování dětského nádobí jsou rodiče v nevýhodě. Škodlivost výrobku dopředu rozpoznat téměř nelze, u většiny totiž není uvedeno složení. „Výrobce není povinen uvádět složení výrobku. Maminky tudíž v podstatě nejsou schopny poznat, co kupují," říká Miroslava Jopková, která vede v organizaci Arnika kampaň Nehrajme si s PVC. Přesto rada existuje: Vodítkem může být výběr správného materiálu.
Které materiály rozhodně ne?
- PVC: Nádobí pro děti z PVC může být měkčeno aditivy, na jejichž obsah nejsou současné limity nijak zvlášť přísné. Změkčovadla mohou představovat například adipáty, které se postupem času podobně jako některé ftaláty stávají zdravotně závadnými. V České republice se nádobí z PVC vyskytuje jen výjimečně.
- Bisfenol: Při koupi dětských lahví je potřeba ohlídat obsah bisfenolu A, což je látka, která se objevuje především ve výrobcích z polykarbonátu. Není však v materiálu pevně vázána, během používání se uvolňuje a dostává se do lidského těla. V těle se chová podobně jako hormon estrogen, může souviset s poruchami prostaty či výskytem rakoviny prsu.
- Melamin: Nepříliš vhodný materiál pro talířky a příbory, může obsahovat rakovinotvorný formaldehyd. Ten se v poslední době objevil například v sadě s medvídkem Pú.
- Bez obrázků: Při výběrů talířů a misek si všímejte také obrázků. Ty by rozhodně neměly obsahovat těžké kovy (olovo či kadmium), ale výrobci to ne vždy dodržují.
Reakce na nebezpečné látky v dětském nádobí záleží na citlivosti organismu. Někdy je okamžitá, někdy bohužel skrytá. Například některé ftaláty mají dlouhodobější účinky, mohou vyvolávat astma, alergie či respirační problémy. Látky jako ftaláty, adipáty či bisfenol simulují v těle funkci různých hormonů, takže mohou rozhodit především hormonální systém. Mohou způsobit vývojové vady, ovlivnit schopnost reprodukce, snížit množství spermií, poškodit plod či ovlivnit menstruační cyklus. Některé z těchto látek mohou ovlivnit krvetvorný systém, mohou poškodit játra, ledviny.
Šestero bezpečného nákupu
- Všímejte si certifikátu, který garantuje zdravotní nezávadnost zboží pro děti do tří let. Každý prodejce by ho měl na požádání předložit.
- Dávejte přednost klasickým materiálům. Doporučuje se sklo bez barevných aplikací a porcelán s dekorem pod glazurou. Kvalitní plast je také dobrý materiál, pokud má výše zmíněný certifikát.
- Nedůvěřujte výrobkům určeným pouze pro děti od 36 měsíců. Vzbuzuje to dojem, že si výrobce chtěl usnadnit práci a nestálo mu za to ověřovat zdravotní nezávadnost.
- Upřednostňujte evropské zboží. Většina závadných výrobků pochází z Číny a jihovýchodní Asie.
- Nakupujte zboží ve specializovaných obchodech pro děti či lékárnách. Zboží na tržnicích není spolehlivé a většinou nepochází z ověřených trhů.
- Sledujte aktuální seznamy závadných výrobků. Ministerstvo zdravotnictví a ČOI označují každý měsíc závadné výrobky pro děti. Některé z nich najdete i zde v naší galerii.
zdroj: babyweb.cz