Všeho moc škodí: Jak nevědomky ničíte život svým dětem
Přestaňte řešit přehnanou bezpečnost, kroužky a svačiny. Vaše ratolest pak bude zdravější a spokojenější.
Dnešní matky a otcové dbají o blahobyt svých potomků víc než kdykoliv předtím. Na internetu se to hemží množstvím protichůdných, ale "zaručených" rad, které začínají už v prenatálním vývojem a končí v důchodu dítěte.
Zapomínáme přitom na nejdůležitější: instinkty a zdravý selský rozum, které by nám ve výchově dětí pomohly mnohem víc, než baby jóga a lekce angličtiny jako dárek ke čtvrtým narozeninám.
Jakých chyb se příliš snaživí rodiče dopouští nejčastěji?
Nenechávají děti riskovat. U kojenců samozřejmě tahle rada neplatí, ale u ročního chlapečka či holčičky, co si chce samo něco vyzkoušet, klidně. Svírá nás úzkost, hlavně aby si náš poklad neublížil, ale přitom mu bráníme objevovat svět. Kvůli samému: "Pozor, ať si něco neuděláš!", "Nechoď tam!" a "Nedělej to!", vychováváme z dítěte bázlivého, nesebevědomého člověka, který pak postrádá chuť objevovat nové.
Dělají s nimi úkoly. Učit se s dětmi nemusíte, dokud vás samy nepožádají, abyste jim pomohli. Jinak jim školu, která většinu z nich ze začátku přirozeně baví, znechutíte. Dítě musí chápat, že příprava do školy je jeho samostatná povinnost, za kterou nese zodpovědnost. Místo toho si se školáky mladšího věku hodně čtěte, se středoškoláky zase diskutujte o možnostech, kam by se chtěli dál vyvíjet.
Připravují svačiny odrostlým dětem. Nachystat sendvič pro pětileté dítě je něco jiného, než dělat to samé pro patnáctiletého puberťáka, který ji zpravidla nesní. Ruku na srdce, byli jsme stejní. Ať si dítko starší deseti let přichystá snack do školy samo, naučí se tím samostatnosti.
Vybírají jim povolání. Nenuťte svým dětem sny, které jste si chtěli realizovat sami. Nepodsouvejte jim své představy, jen je nechte rozvíjet své zájmy, budou tak mnohem spokojenější.