reklama

Jak šel čas s Kájou Saudkem: Velké lásky, zisky, ztráty

Rodina Saudků připomínala smečku plnou mláďat se dvěma silnými lvy v čele - Kájou a Janem. Tak na své dětství s láskou vzpomíná Kájova dcera Berenika.

Foto: Profimedia.cz

Rodina Saudků připomínala smečku plnou mláďat se dvěma silnými lvy v čele - Kájou a Janem. Tak na své dětství s láskou vzpomíná Kájova dcera Berenika.

Její táta Kája Saudek se narodil 13. května 1935. Odmalička krásně maloval a nejlépe mu šly akty. Za portréty nahých žen se také v roce 1964 dostal do vězení. Nepřejícná duše ho udala, že kreslil nahotinky, a napařili mu paragraf 224, ohrožení mravní výchovy mládeže. Než se prokázala jeho nevina, odseděl si pět měsíců.

Od Olinky ke komiksům

Ve vězení se ovšem nenudil, maloval skicy k filmu Kdo chce zabít Jessii. Tělo hlavní představitelky Olgy Schoberové znal zpaměti, v té době s ní chodil. Právě ona ho seznámila se scénáristou filmu Milošem Macourkem.

Čtěte také: Berenika Saudková: O tátovi, hyenách a sprosťárnách

Ilustrace k filmům Kdo chce zabít Jessii (1966) a Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1971) ho rázem proslavily. Komiks Káji Saudka se stal módní záležitostí. Vytvořil seriály pro časopis Mladý svět (Lips Tulian, svět opery) a komiks na motivy seriálu Třicet případů majora Zemana pro pionýrský magazín Stezka.

Pak se však komunistům znelíbil. Komiksy s Muriel (Muriel a andělé, Muriel a oranžová smrt) mu zatrhli a kreslíř se stal zakázaným autorem. Několik let musel své komiksy vydávat pod hlavičkou České speleologické společnosti jako tzv. zájmový tisk. Po uvolnění režimu v 80. letech spolupracoval s Jiřím Grygarem na seriálu Okna vesmíru dokořán.

Pod křídly supů

Renesance se dočkal po revoluci, v 90. letech byla prakticky všechna jeho díla znovu vydána. A na některá se vrhli supové...

Podívejte se, jak šel čas s Kájou Saudkem:

"V šedesátých letech se otec bál mít některé své věci doma, aby mu to tehdejší vláda nesebrala a nezavřeli ho. Proto je měl většinou schované u kamarádů v archivech. Ti praví přátelé mu obrazy po revoluci začali vracet, ti falešní si je nechali. A tak se spousta nečestných lidí dostala k penězům za cizí práci. Pak byli i tací, kteří kradli rovnou kresby z tiskárny," popsala smutnou situaci dcera Berenika. Narážela na fakt, že se Saudkův komiks Muriel a andělé objevil letos v aukční síni bez vědomí rodiny. Policie ho zabavila a nyní zkoumá, zda nedošlo k trestnému činu.

Životní lásky - žena a rodina

Oč těžší měl někdy profesní život, o to lépe mu fungovalo domácí zázemí. Manželku Hanu, lékařku, poznal, když jí bylo 15 let. "Nevyměnil bych ji. Opravdu nevyměnil, což mého bratra strašně štve. Dokonce mi kdysi řekl, že když se rozvedu, tak mi koupí auto. Kdybych o ni přišel, tak bych šel za ní. Život bez ní by pro mě neměl žádný smysl," přiznal v rozhovoru pro iDnes.

Doporučujeme: Jediný český superman: Hrdina, nebo šmírující úchyl?

Pořídili si dvě děti a celý život byli příkladem šťastného manželství. "Hádali se a milovali, táta často nosil kytky z louky, ona mu každý den výborně vařila. Jinde se lidi koukali na televizi, u nás se pořád o něčem diskutovalo. Byl to dům plný lidí, plný života.  Když si dnes na to vzpomenu, kéž by se ta doba vrátila. U nás v rodině panovala vždy obrovská láska," vzpomíná dcera Berenika.

Tehdy do rodiny patřil i Kájův bratr Jan Saudek, slavný fotograf. "Než Honza poznal Sáru, byl téměř nonstop s Kájou. A nás děti všude tahali s sebou. Často jsme tyto dvě spojené rodiny trávili společně dny i noci, taková obrovská smečka o dvou lvech, kteří se navzájem ctí a jsou spolu ještě silnější než každý sám.  Pak se to ze strany Jana nějak zvrtlo a bylo po všem. To ho strašně bolelo. Ale já vím, že Honza měl tátu pořád rád - až neuvěřitelně."

Posledních dlouhých devět let života, od nehody v dubnu 2006, kdy mu v krku zaskočilo sousto, živořil Kája Saudek ve vegetativním stavu v Motolské nemocnici. Tam také 25. června 2015 ve věku 80 let zemřel, aniž by přišel k vědomí. Možná si nakonec bratři nestačili všechno vyříkat. Ale možná to o sobě věděli i beze slov.

MOHLO BY VÁS ZAJÍM AT:

Kája Saudek: Ze života kreslíře nahých žen

Zvykla jsem si na nevěru, nechci o něj přijít

Láska kvete v každém věku: Když si starší pánové berou mladé ženy

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama