reklama

Jak odrodit sám aneb Když to táta nestíhá do porodnice

Budoucí tatínkové, zejména ti, jejichž žena čeká první dítě, si často kladou otázku: Co když to do porodnice nestihneme? Dokážu to zvládnout? Nebojte se, množství porodů, kdy se nestihne dojet, je mizivé. Nicméně stát se to může, dokonce i vám.

Foto: Isifa/Thinkstock

Budoucí tatínkové, zejména ti, jejichž žena čeká první dítě, si často kladou otázku: Co když to do porodnice nestihneme? Dokážu to zvládnout? 

Nebojte se, množství porodů, kdy se nestihne dojet, je mizivé. Tato situace je pravděpodobnější až u druhého a dalšího porodu. Nicméně stát se to může, dokonce i vám.

Pokud k tomu přece jen dojde, a porod začne neplánovaně doma nebo na cestě do porodnice, nespoléhejte na sebe! Okamžitě volejte záchrannou službu: 155, 112. Jestliže se vám v tom spěchu podařilo zapomenout mobil doma, neváhejte požádat o zavolání prvního kolemjdoucího.

Může se totiž stát, že rodička nebo dítě bude pomoc potřebovat, a v takové situaci znamená přítomnost lékaře rozdíl mezi životem a smrtí.

Zachovat klid!

Co byste měli vědět? Že toho stejně jako amatér mnoho nezmůžete. Porod je naštěstí přirozený proces, do kterého ve většině případů není potřeba zasahovat. Nicméně je důležité, aby tatínek zachoval klid a dokázal ženě poskytnout psychickou podporu.

S něčím přece jen pomoci může. Muž, který čeká, že se jeho miminko každým okamžikem prodere na svět, by měl nachystat několik ručníků, látkové plenky, deku. V autě bude mít jistě tašku s věcmi do porodnice a v ní budou ručníky a župan. Do nich musí dobře zabalit narozené miminko, pro které je obvyklá venkovní teplota příliš nízká.

Zachytit do ručníku

Do rychlého průběhu porodu není potřeba zasahovat, stačí vyčkat, až se začne objevovat hlavička a po ní celé miminko. K rodidlům ženy, pod objevující se hlavičku, připraví tatínek ručník rozložený v dlaních a do něj zachytí rodící se děťátko. Jakmile bude novorozenec venku, musí miminko rychle utřít do ručníku směrem od obličeje až k nožkám. Do dalšího suchého a čistého ručníku jej potom zabalí. Sušení a zabalení miminka by mělo proběhnout co nejrychleji, aby neprochladlo.

Na pupeční šňůru nesahat!

Protože je dítě spojeno s matkou pupeční šňůrou, která spolu s placentou zůstává bezprostředně po narození v těle matky a vychází až později, mělo by být miminko mámě stále na dosah: při manipulacích je ideální položit ho na matčino bříško.

Nevíte si rady s pupeční šňůrou? Ať už placenta vyšla nebo ještě ne, nepodléhejte panice. Pupeční šňůru není potřeba bezprostředně přerušovat, takže nemusíte stříhat či podvazovat a vůbec složitě přemýšlet, kde to udělat. Stačí počkat na příjezd zdravotníků, kteří si už s tím zapeklitým problémem poradí.

Co byste ale zapomenout neměl - rodička si zaslouží v rámci možností alespoň trochu soukromí, nehledě na to, že také ona může nastydnout. Pokud jste tedy miminko ošetřil a zabalil do ručníku, dejte jí ho do náruče a oba překryjte dekou či županem. Pak už se jen můžete těšit z přírustku do rodiny a čekat na sanitku!

zdroj: babyweb.cz

reklama
reklama
reklama