reklama

Jak na alergeny v domácnosti? Pomůže pára a čistička vzduchu

Jaký úklid musíme doma udělat, aby se tam alergikovi dobře žilo? Ideálně bez chemie a s těmi správnými pomocníky.

Foto: iStock

Zbavit se alergenů ve svém okolí. To je základní předpoklad k eliminování příznaků alergií, jež trápí stále více lidí. Na první pohled se to může zdát jako nemožné, ale zase tak složité to není. Chce to jen důslednost a také pomocníky, kteří vám úkol usnadní.   

Například kvalitní parní čističe spolehlivě zajistí dokonalou čistotu varné desky, digestoře i nejmenších spár a rohů. Problém pro ně nepředstavují ani odolné skvrny či mastnota. Velkou výhodou je, že pracují bez použití chemických látek, které by mohly působit dráždivě.

1) Parní čistič zlikviduje mastnotu, plíseň i bakterie

Parní čistič vypouští horkou páru a ta postupně uvolňuje zašlou špínu a nečistoty i v hůře dostupných místech. Pára kromě odstranění nečistot umí díky vysoké teplotě hubit také plísně a mikroorganismy. Dokáže zničit téměř sto procent bakterií, které se běžně vyskytují v domácnosti. Jednoduché použití i multifukční využití přístroje umožňuje čistit nejrůznější plochy a povrchy. Přístroj efektivně odstraní špínu ze sanity, kuchyně a podlah. Velkou výhodou parních čističů je, že dokáží snadno zlikvidovat i začínající plíseň, která se může vytvořit třeba ze sražené vlhkosti na okně nebo v rozích místnosti. Můžete s ním mýt i okna, využijete ho k čistění nejrůznějších ploch i povrchů, jako jsou dveře, zrcadla, lednice, ale i koberce, matrace, čalounění a další.

"Ruční parní přístroje by měly disponovat tlakem ideálně 3-4 bary, ale důležitým faktorem je také udržení úrovně tlaku páry po celou deklarovanou dobu. U parního čističe je důležitá teplota a rychlost páry na výstupu," vysvětluje Jana Bezoušková, specialistka Kärcher. Čím dále je tryska přístroje od čištěného povrchu, tím je teplota i rychlost páry při kontaktu s čištěnou plochou nižší. Platí jednoduché pravidlo, čím vyšší teplota páry (ideálně 100 °C) a čím blíže k povrchu, tím vyšší je účinnost čištění.

2) Správný vysavač si poradí i s nejjemnějším prachem

Uklidit domácnost tak, abyste se zcela zbavili prachu a roztočů, je takřka nemožné. To může představovat problém zejména pro alergiky, kteří jsou na přítomnost prachu a dalších částic velmi citliví. Kvalitní vysavač je proto nezbytnou součástí domácnosti. Hlavním kritériem při výběru vysavače pro alergiky je účinnost zadržování nečistot. "Alergici by měli vybírat vysavač s kvalitním HEPA filtrem, který si účinně poradí se zadržením nejjemnějších prachových částic, takže se zpět do místnosti nic nevrátí. Ideálně hledat přístroj, který je určen přímo pro domácnost s alergikem, což je zpravidla označeno v popisu produktů," říká produktový specialista Euronics Pavel Janů.

3) Parní mopy na podlahy

Místo klasického vytírání mopem nebo mokrým hadrem opět sáhněte po páře. Parní mopy jsou ideální na úklid tvrdých podlah. Některé parní mopy dokonce dokáží i osvěžit vzhled koberce. "Při výběru parního mopu se zaměřte na objem nádrže a dobu provozu páry. To určuje, jak dlouho budete moci vytírat bez přerušení provozu. Pokud vámi vybraný model nedosahuje doby provozu páry jakou potřebujete k úklidu, zaměřte se na to, zda je možné během provozu odejmout nádržku na vodu a znovu ji naplnit a v práci pokračovat prakticky bez přerušení," upozorňuje produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa. Neobávejte se, že parní mop je pro vás finančně nedosažitelný. Za klasický mop i s vědrem a ždímacím mechanismem zaplatíte od 400 do 2000 korun. K parnímu mopu vědro nepotřebujete, takže ušetříte i skladovací prostor a kvalitní parní mop seženete už od 1800 korun.

4) Čistička vzduchu "vyzmízikuje" i zvířecí alergeny

Dobrá kvalita vnitřního ovzduší je jedním z nejdůležitějších kroků pro udržení zdravého domova. I když to na první pohled nevypadá, tak v uzavřených prostorách, kde trávíte většinu svého času, dýcháte často znečištěnější vzduch než venku. Vhodným řešením jsou čističky vzduchu. Hodí se nejenom pro alergiky, ale i osoby s onemocněním horních dýchacích cest. Vypořádat se dokážou s prachem, pyly, lehkými plísňovými spory či zvířecími alergeny, přičemž ty nejkvalitnější garantují zachycení téměř sto procent částic rozptýlených ve vzduchu. Při výběru si ohlídejte, aby čistička měla několikastupňovou filtraci. Jedině tak bude schopna zajistit opravdu čistý vzduch a zachycení i těch nejjemnějších částic. "Užitečnou funkcí u vybraných čističek je senzor, díky kterému se přístroj sám spustí v okamžiku, kdy zaznamená znečištění vzduchu v místnosti," říká Petr Štursa.

reklama
Doporučené recepty
    reklama