reklama

Etiketa pro děti: Co by měly umět nejpozději ihned?

Křičící a běhající děti v restauracích bychom neměli tolerovat. Čím dřív se naučí slušně chovat, tím lépe.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rozčilují vás běhající a křičící děti v kavárnách, kam jste si přišli vychutnat nedělní kávu? Stejně tak vás přivádí k šílenství sousedův desetiletý syn, který vás nikdy nepozdraví? Nezlobte se na ně, evidentně jim totiž nikdo dostatečně nevštípil zásady slušného chování.

Aby se z našich dětí nestali nevycválaní puberťáci, kteří neumí říct "dobrý den", nebo použít slova jako "prosím" a "děkuji", musíme je vést k základům slušnosti už od toho nejútlejšího věku. Nejlépe už v době, kdy začínají chápat význam slov.

A jak děti naučit slušně se chovat a neodradit je suchopárnými poučkami a zbytečným káráním? Ideálně hravou formou. "Baví nás práce s dětmi, když je vedená zábavou a hrou. Během takových momentů se pak snáze předávají informace, které dále budí a motivují zájem," potvrzuje i jedna z autorek Divadla pod čepicí, které se snaží zábavně předávat základy etikety, českým předškolákům a žákům prvních až třetích tříd.

Mimochodem, jejich snahu posvětila i Eliška Hašková Coolidge, která se rovněž stala inspirací dětské knihy Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě. Publikace Daniely Krolupperové a Miloša Kratochvíla inspirovala i nás. Co konkrétně bychom tedy měli naučit naše děti?

1) Slušností je pozdravit

Zdravení nám dospělým přijde zcela automatické. Spousta dětí ale ani to neumí. Kromě toho, že bychom jim měli neustále dokola připomínat důležitost zdravení, měli bychom je vybavit i dalšími zásadami, které s tím souvisí. Například že správně by měl jako první pozdravit mladší staršího a muž ženu.

2) Děkuji a prosím

Právě význam těchto slov je nutné dětem vštěpovat už v batolecím věku. Čím dříve si uvědomí, že když o něco žádají, musí poprosit, a že za každou laskavost by měly poděkovat, tím lépe.

3) Ve společnosti se neběhá a nekřičí

Jak se chovat ve společnosti by se měly děti učit už odmalička. Vědět by měly například, že v restauraci se neběhá ani nekřičí, nebo že do divadla a do kina se má chodit včas. V žádném případě bychom je neměli omlouvat s tím, že jsou to ještě děti - tak se správně chovat nenaučí.

4) U jídla se nemlaská

Správné stolování je další kategorií. Začít se správnými návyky bychom měli v okamžiku, kdy dítě je zručné a dokáže používat příbor. Ještě předtím jim samozřejmě můžeme připomínat, že před jídlem se myjí ruce, nebo je slušností popřát si dobrou chuť. Stejně tak by se měly naučit jíst pokud možno v klidu, bez mluvení, mlaskání nebo hltání.

5) Na světě nejsme sami

Jak své děti naučit ohleduplnosti? Co třeba zkusit aplikovat heslo "Nedělej jiným lidem nic, co nechceš, aby oni dělali tobě"? Třeba se tak naučí dívat se pozorně kolem sebe, nevrážet do ostatních batohem v autobusu, nepředbíhat ve frontách a být pozorný vůči svému okolí.

Díky knížce, divadélku, ale i kurzům slušného chování své dítě rovněž můžete naučit to, že svět není černobílý, že lež má krátké nohy a že je důležité si pomáhat. Ať už zvolíme jakoukoliv formu výuky, neměli bychom zapomenout, že nejdůležitější je jít svým dětem příkladem.

reklama
reklama
reklama