reklama

Dospělé děti versus rodiče: Jak konečně dojít ke smíru?

Momentálně čelíme velkému generačnímu konfliktu. Žijeme totiž velmi odlišný život než naše matka a otec. Neporozumění v rodinách bývá velmi časté. Lze spolu vůbec vycházet bez bolestivých sporů?

Foto: Shutterstock

V předchozím článku na téma rodiče a děti jsme se zabývali tím, co je nejlepší udělat v pozici otce nebo matky, kteří by chtěli mít pevné pouto se svou ratolestí. Teď se ale podíváme na to, co mají dělat ti z nás, kteří cítí vůči svým rodičům výčitky, nepochopení a křivdu.

Na začátek si musíte uvědomit jednu poměrně bolestivou zkušenost. Své rodiče nepředěláte. I když vás nějaká jejich vlastnost zraňuje nebo obtěžuje celý život, nemůžete změnit nikoho jiného než sebe. Třeba si říkáte, jak by bylo skvělé, kdyby vás matka pořád nehodnotila a otec poslouchal. Pak byste spolu mohli klidně na kafíčko, výstavu i rodinnou dovolenou. Takové pocity jsou pochopitelné, ale vedou pouze k sebelítosti.

Konečně dospět

Od rodičů se separujeme celý život. I když se od nich odstěhujeme, často jsme na nich mentálně závislí, jako kdybychom byly malé děti. Pochopit, že nemusíte čekat na maminčino požehnání a tatínkovu pochvalu, je osvobozující pocit. Nedělejte rozhodnutí kvůli tomu, aby z vás měli radost. 

Přijmout pocit viny

Někdy si coby dospělí necháváme od mámy s tátou líbit ledacos. Bojíme se totiž, že až zemřou, bude nám líto, že jsme se jim dost nevěnovali. Naše vzájemné vztahy pak stojí na pocitu viny, nikoliv na tom, že je nám jednoduše spolu dobře.

Zodpovědnost za to, kým jste dnes

I když máte vůči rodičům spoustu výčitek, je pro vás klíčové zapracovat na jejich přijetí. Jen tak nezahořknete a budete se moct někam posunout. I ti nejméně dokonalý táta s mámou vám dali už největší dárek, jaký dostanete. Váš život.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama