reklama

Děti v karanténě prožívají stres. Pomozte jim ho zmírnit

Uzavření škol a některých školek, omezení vycházení a změna režimu působí na dětskou psychiku velmi tísnivě. Rodiče by se měli připravit na to, že jejich ratolesti mohou pociťovat úzkost a neklid. Jak s tím naložit? Jak s dětmi mluvit o koronaviru?

Foto: iStock

Odpovědět na všechny dětské otázky, uklidnit potomky, ale zároveň být upřímní. Psychologové se shodují na tom, že rodiče by měli zvolit právě takový postup vůči svým potomkům, kteří stejně jako dospělí nejen vnímají současnou výjimečnou situaci, ale často je uvádí do velké nervozity.

Rodiče dělají podle odborníků mnohdy tu chybu, že dětem o karanténě a nemoci samotné raději nic neříkají. Ale naši dcery a synové jsou velmi vnímaví a také mnohem hůř nesou to, o čem s nimi nemluvíme. Doléhají k nim zprávy z televize a internetu, od spolužáků a hlavně to, co slyší doma.

Připravte se na rozhovor

Hovořit o koronaviru je náročné. Bojíme se o zdraví své i svých blízkých a také jak bude vypadat naše finanční budoucnost, možnost cestování. Děti jsou ale velmi sebestředné, myslí si, že rodiče jsou nervózní hlavně kvůli nim. Proto se snažte nejdřív uvolnit sami, pak u své ratolesti zjistěte, co všechno už o epidemii ví. Dítko mohlo mluvit o koronaviru se spolužáky, samo si udělat nějakou představu, proto se ji snažte doplnit a buďte ochotni odpovídat na otázky.

Nechte dítě v jeho světě

 Mluvte s ním adekvátně věku dítěte, nepoužívejte příliš složitá slova jako "epidemie", "virus", "karanténa". Nejlépe fungují konkrétní příklady a jasná sdělení. Naši potomci se někdy cítí zodpovědní za to, co není v jejich moci. Když ale vidí, že rodiče zůstávají klidní, umožní jim to vrátit se zpátky do bezpečí dětského světa. Mluvte upřímně a klidně, vysvětlete, jak teď coby rodina budete v tomto výjimečném režimu fungovat.

Věnujte pozornost dětským obavám

V žádném případě neberte na lehkou váhu to, s čím se vám potomek svěří. Místo toho řekněte třeba: "Slyším, že máš z té nemoci velký strach. Pojďme tedy probrat, jak se před ní můžeme chránit."

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama