reklama

Jak se bránit manipulaci po zprávách v mobilu: Co do zdravé komunikace nepatří

I přes dobu koronavirovou jsme neustále ve spojení přes SMS, Messenger či WhatsApp. Mohou vyhrocené emoce budit větší manipulaci a tenzi v komunikaci? Psycholožka Kristen Hammond se specializuje na řešení mezilidských konfliktů a radí, jak se chovat v komunikaci po zprávách v mobilu.

Foto: iStock

Kolik textových vzkazů za den přijmete? Spočítejte si všechny SMS, e-maily, zprávy na Messengeru. Budou jich desítky? Stovky? Momentálně panuje také karanténa, takže vzkazů přibývá. Právě textová komunikace ale v sobě skrývá řadu velkých nástrah.

Jaké jsou indicie toxického písemného styku? "Vaše emoce," říká psycholožka Kristen Hammond. Podle ní sami cítíte, že se děje mezi vámi a adresátem něco divného, aniž by došlo k otevřenému sporu.

Co patří do manipulace v textové komunikaci?

  • Zobecnění. Věty typu: "Sám/sama víš, co máš udělat, aby to bylo správně. Zachovej se, jak myslíš." Pokud to nevíte (a jak to máte vědět, co má druhá strana na mysli), máte cítit vinu.
  • Mlčení. Ptáte se druhé strany na faktické záležitosti, ale ta mlčí.
  • "To byl jen vtip." Někdo vám napíše něco evidentně urážlivého, ale pak vás obviní, že jste ho nepochopili.
  • "Všichni si o tobě myslí, že jsi příšerný/příšerná." Zatahování jiných lidí, kteří se konverzace neúčastní, do konfliktu.
  • Ignorace zpráv dlouhé dny. Nemusíte odpovídat hned, ale když neodpovíte opravdu déle, chcete svým mlčením protistranu manipulovat.
  • Chtít odpověď okamžitě. Nikdo není k dispozici neustále. Vy rozhodujete, kdy čemu věnujete čas.
  • Nevhodné smajlíky. Napíšete někomu něco vážného a on odpoví smajlíkem, který rozhodně ale neříká, co má. Typický je příklad, že se s někým dohadujete a on vám místo toho pošle palec nahoru nebo srdíčko. Je to pasivně-agresivní forma manipulace.
  • Nezvedání telefonu. Zvrtla se vaše komunikace po Messengeru či SMS, a potřebujete si to s dotyčným vyříkat. Ale on za nic na světě nepřijímá hovor.
  • Změna tématu. Potřebujete se něco dozvědět, ale protistrana najednou dělá, že vaši otázku snad vůbec nečetla. Ptáte se znovu, výsledek je stejný.

Co s tím?

Především si uvědomte, že všichni čas od času někým manipulujeme. Problém je, když z toho uděláme výchozí způsob komunikace. Pokud takhle někdo jedná, upozorněte ho na to a pochopte, že nejste oběť. Máte možnost komunikaci utnout. Předtím ale druhé straně vysvětlete, proč se teď odmlčíte. Je možné, že vaše argumenty nepřijme, ale to už je jiný příběh. Důležité je, že se chováte tak, jak potřebujete vy, nikoliv textový manipulátor.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama