reklama

Děti nedokážou hospodařit: neučí je to rodiče ani škola

Více než polovina rodičů je přesvědčena, že jejich děti neumějí zacházet s penězi. Domnívají se, že by děti na všech úrovních vzdělání měly získat základní přehled o financích. Zároveň však přiznávají, že je sami neinformují.

Děti a spoření
Děti a spoření | Foto: Profimedia.cz

ce než polovina rodičů je přesvědčena, že jejich děti neumějí zacházet s penězi. Domnívají se, že by děti na všech úrovních vzdělání měly získat základní přehled o financích. Zároveň však přiznávají, že je sami neinformují.

Přestože 90 % rodičů nepovažuje finanční odměnu dětem za dobré známky a pomoc v domácnosti za vhodnou motivaci, třetina z nich je takto odměňuje. Vyplývá to z průzkumů ČSOB a Poštovní spořitelny.

Rodiče to neschvalují, ale platí

Na finanční odměnu za dobrý prospěch a pomoc v domácnosti nepanuje mezi rodiči jednotný názor. Někteří v ní vidí jedinou motivaci dnešních dětí, jiní jsou toho názoru, že si děti zvyknou dostávat za všechno odměny. Přesto je takto motivují k lepším výsledkům.

Žáci 1. stupně nejčastěji dostávají odměnu mezi 50 a 100 korunami, žáci 2. stupně 100 - 200 korun, středoškoláci 50 - 100 korun. Vysokoškoláci pak od rodičů dostávají 500 korun a více. Zde však nejde o odměnu za složení jedné zkoušky, ale například za úspěšné ukončení semestru.

Pokud studenti nemají dostatek peněz, nejčastěji (38 %) o ně požádají rodiče, nebo si najdou brigádu (32 %). Asi jen 9 % mladých by si půjčilo peníze od kamarádů.

Úklid ne, kapesné ano!

Zatímco platit za pomoc a úklid se rodičům moc nelíbí, kapesné vnímají jako pozitivní věc, která pomáhá dítěti naučit se zacházet rozumně s penězi. Možná i proto je kapesné v některých případech vyšší než placení za pomoc v domácnosti.

Netýká se to ovšem menších dětí. Téměř polovina školáků na prvním stupni nedostává žádné kapesné, 21 % z nich pak měsíčně do 100 korun. Děti na druhém stupni nejčastěji dostávají měsíční kapesné mezi 200 - 300 korunami. Téměř polovina středoškoláků dostává mezi 300 - 700 korunami.

A některým studentům (18 %) rodiče už ani kapesné nedávají, protože si jejich potomek vydělává na brigádách díky částečnému úvazku.

Zvykej si, vydělávej!

Tři čtvrtiny rodičů se podle průzkumu domnívají, že se vstupem na střední školu nebo do učení by děti měly začít chodit na brigády. Považují to za důležité pro jejich zdravý přístup k penězům. Podle nich se děti musejí naučit vydělávat si peníze, aby věděly, že nic v životě nedostanou zadarmo a na všechno, co chtějí, si budou muset vydělat. Proto také drtivá většina rodičů (90 %) požaduje od dětí při jejich nástupu do prvního zaměstnání příspěvek na domácnost.

A jak jste na tom u vás doma? Odměňujete své děti penězi za domácí práce nebo za dobré známky? Nebo jim raději dáváte kapesné? Nebo ani to ne? Myslíte si, že peníze děti kazí, a tak jim raději nedáváte nic? Nebo jste naopak přející rodiče, u nichž mají i produktivní třicátníci stále ráj na Zemi? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: ČSOB

reklama
Doporučené recepty
    reklama