reklama

Děti na internetu: Chytrý telefon je horší než počítač

Nezakazujme dětem internet. Raději je naučme se na něm bezpečně chovat.

Foto: Thinkstock

O nástrahách, které číhají na internetu, slýcháme ze všech stran. Kyberšikana, sexting či kyberstalking se ale čím dál víc týká i dětí. Spolu s novým smartphonem či tabletem bychom je proto měli vybavit i znalostmi o tom, jak se na síti bezpečně chovat. Z nejnovějšího průzkumu společnosti Seznam.cz totiž mimo jiné vyplývá, že to nedělá ani polovina z nás.

Chybně se v tomto případě chovají rodiče i pedagogové. Děti a dospívající jsou maximálně varováni před rizikem kontaktu nebo schůzek s neznámými lidmi. Jiné projevy kyberšikany děti vesměs neznají.

Dospělí navíc místo toho, aby naučili děti s internetem správně zacházet, ho často používají jako motivační nástroj. "Rodiče i učitelé často volí cestu zákazu nebo omezení přístupu k internetu. Tyto zákazy mohou ale děti jednoduše obejít. Vhodnější je nastavení několika pravidel, která budou děti dodržovat a rodiče budou mít možnost je kontrolovat," doporučil autor projektu Seznam se bezpečně! Martin Kožíšek.

Bez internetu ani ránu

Výzkum, kterého se zúčastnilo 4421 žáků ze čtvrté až deváté třídy základní školy, rovněž potvrdil, že internet se stal pro většinu dětí naprostou samozřejmostí, a to především díky chytrým telefonům nebo tabletům s přístupem na web. Ty vlastní 78 procent zúčastněných, což je o polovinu více než před třemi lety.

Děti mají na těchto zařízeních největší volnost a soukromí. Rodiče si totiž udržují kontrolu především nad stolními počítači a notebooky, které jsou sdíleny v rámci rodiny. Děti tak na svých mobilech neomezeně a nekontrolovaně surfují a chatují bez znalosti nástrah, které na ně číhají. A jak samy přiznaly, dělají to téměř nepřetržitě.

Čtěte také: Dceru si na internetu vyhlédl pedofil!

"Přijdu ze školy a máma mi řekne, ať jdu dělat úkoly. Tak si vezmu mobil, mám ho vedle sebe a u toho si dělám úkoly. Na mobilu si buď píšu na Facebooku, anebo si pouštím písničky," uvedl v průzkumu žák čtvrté třídy.

Sociální sítě především

Internet je pro děti v první řade zábava a komunikace. Koukají na videa, poslouchají či stahují hudbu a baví se na sociálních sítích. Jedničkou je stále Facebook, který využívá 76 procent tuzemských dětí. Mladší na něm hrají hry, starší komunikují, případně sdílejí fotky a videa.

A právě v tom spočívá podle odborníků jedno z největších rizik. Děti by totiž měly vědět, jak si nastavit dostatečnou ochranu soukromí a zároveň umět rozpoznat, co je vhodné publikovat a co už ne. Nejenom těm mladším uživatelům oblíbené sociální sítě odborníci radí: "Zveřejňujte pouze to, co byste byli schopni vyvěsit na místě plném lidí, třeba na zastávce autobusu nebo na školní nástěnce."

Sociální sítě jsou trendy. Jak odhalil průzkum velmi čile je začínají využívat už děti ve 4. třídě. Na Facebooku nejprve začínají hrát hry, posléze na něm hlavně komunikují a sdílejí fotky nebo videa. Právě v tom tkví problém. Nedostatečným povědomím o možných rizicích se mohou stát obětí trestné činnosti.

Kyberšikana, kybergrooming nebo stalking

Co přesně se jim může stát? Jedním z nepříjemných témat, které se nevyhnulo ani virtuálnímu světu je šikana. Taky kybernetická ale opustila prostory školy a její obětí se může stát prakticky kdokoliv.

Důrazně bychom své děti měli také varovat před seznamováním s novými lidmi. Nemusí jít vždy o někoho s dobrými úmysly a hraný zájem se může stát nástrojem ke zlákání na schůzku. Zneužití dětské důvěry s nekalými úmysly se popisuje termínem kybergroomer.

Stejně nebezpečným jevem, který se na sociálních sítích rozmáhá, je kybertastolking, tedy obtěžování nebo pronásledování v různé intenzitě. Začínat může emaily nebo textovkami a končit fyzickým pronásledováním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Složení stravy těhotných žen má vliv na pohlaví dítěte

Očichávali se spolužačkou gumu: Perly ze žákovských

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

reklama
reklama
reklama