reklama

Děti a sladkosti: Jak nevychovat závisláky na cukru?

Cukr v dnešní době najdeme snad ve všem. Právě proto je tak důležité jeho příjem hlídat, a to hlavně u dětí, na které jsou většinou zaměřeny reklamy na sladkosti.

Foto: iStock

Sladká chuť je pro nás přirozeně přitažlivá, vždyť i mateřské mléko je nasládlé. Bohužel v dnešní době se cukr přidává snad do všeho. Najdete ho v pečivu, jogurtech a samozřejmě cukrovinkách. Příjem cukru nám - a hlavně dětem - často škodí víc, než si připouštíme.

Cukr je neskutečně návykový, a když to navíc spojíte s tím, že je ho nyní všude plno, je zaděláno na katastrofu. Chuť na sladké může rovněž souviset s nesprávným a nevyváženým stravováním, někdy i nedostatkem spánku a celkovou únavou. Sladký kolový nápoj nebo čokoládová tyčinka sice rychlou energii dodají, ale tady veškerá pozitiva končí.

Zvýšený příjem cukru nejen vyvolává závislost, ale zároveň souvisí s mnoha onemocněními, která následně mohou vést k rozvoji cukrovky, nemocem srdce a oběhové soustavy nebo ledvin.

Rodiče vzorem

Vše začíná doma, v rodině, protože rčení "co se v mládí naučíš…" platí u stravovacích návyků víc než kde jinde. "Rodiče do značné míry pomáhají vytvářet stravovací návyky svých dětí. Měli by tedy dbát na to, aby jídlo bylo v rodině vždy radostnou událostí. I děti by měly mít možnost výběru a rodiče by to měli respektovat. Není dobré děti nutit k tomu, aby za každou cenu snědly vše, co mají na talíři. Určitě je důležité, aby rodina vždy jedla společně u stolu. Tak můžete být svým dětem vzorem. Pravidelně podávané jídlo, které se jí beze spěchu v příjemné atmosféře, je neméně důležité. A určitě nevyužívejte jídlo, zejména sladkosti, k řešení problémů," radí Tom Václavík z projektu Skutečně zdravá škola.

Čím sladkosti nahradit?

Vysadit sladkosti z dětského jídelníčku úplně mnohdy není reálné, je třeba si ale uvědomit, že by neměly být normou, ale zpestřením. Přednost dávejte kvalitním čokoládám s vyšším podílem kakaa, oříškům a ovoci, kvalitním raw tyčinkám, sušenému nesířenému ovoci nebo ořechům, nepečeným dortům s ovocem bez přidaného cukru. Zároveň dávejte přednost kvalitě. Levné sušenky se kupovat nevyplatí.

Dávejte pozor na obsah cukru tam, kde byste to úplně nečekali, jako třeba v pečivu, jogurtech nebo polotovarech. Možná myslíte, že pro své dítě děláte to nejlepší, nekupujete moc cukrovinek, ale nakonec zjistíte, že konzumuje velké množství cukru v takzvané normální stravě. 

Sladkosti mimo domov

Stravování dětí samozřejmě nemůžete kontrolovat po celý den. Například ve škole tráví děti většinu dne a pochopitelně se v ní i stravují.

Škola a její prostředí mají velký vliv na utváření stravovacích návyků dětí. Školy by ideálně měly dětem umožnit získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožnit jim porozumět vztahům mezi jídlem, které jedí, svým zdravím a světem, ve kterém žijí. Děti by si ze školy měly odnášet základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

Jak se s cukrem vypořádat?

Cukr nedémonizujte. Co je zakázané, je také přitažlivé. To víme už z vlastní zkušenosti. Nabízejte raději zdravější možnosti, jako je například ovoce. Určitě nemějte doma zásobu sladkého. Bylo by absurdní dětem sladkosti zakazovat, kdyby věděly, že v kuchyni je jich plný šuplík. Dbejte na vyváženou stravu a samozřejmě nezapomínejte na pitný režim. Ten by měl být založený na čisté vodě nebo neslazeném ovocném či bylinkovém čaji. Sladké nápoje nekupujte ani v restauracích.

I když plánujete speciální událost, jako rodinnou sešlost nebo vyloženě dětskou oslavu, máte možnost zvolit jinou cestu než se nechat zlákat nabídkou obchodů. Receptů na jogurtové nanuky, ovocná smoothie, melounovou limonádu, domácí sendviče nebo zdravější alternativy k jídlům, jako je pizza či hot dog, najdete na internetu spoustu. A budete mít alespoň klidné svědomí, neboť si budete jistí, co svým blízkým servírujete.

Děti zapojte i do samotné přípravy jídel. Nebojte se nechat projevit jejich kreativitu. Jídlo jim bude více chutnat a zároveň získají pocit zodpovědnosti. Kreativitu můžete zapojit i vy a z jídla dětem vytvářet různé postavičky z pohádek či zvířata nebo květiny. I tak můžete děti přilákat a ovocnou svačinu jim udělat pestřejší.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama