reklama

Děti v letadle: Jak se dostat do cíle a neztratit nervy

Odborníci tvrdí, že letadlo je pro naše nejmenší vhodnější dopravní prostředek než auto. I když si zatím neumíte cestu se svým potomkem představit, dobrá zpráva je, že to nemusí být výjev jako vystřižený z noční můry.

Foto: iStock

I v tomhle případě platí, že stěžejní je důkladná příprava. Pokud ji nepodceníte, můžete zažít i příjemný zážitek se svými mini spolupasažéry. Letecké společnosti navíc vychází rodinám vstříc, a pokud dítko usne, odpočinete si i vy.

Road tripy alias putování autem si nechte pro romantické výlety ve dvou nebo až budou ratolesti trochu odrostlejší. Pokud chcete třeba s dítětem předškolního věku k moři, je letecká přeprava nejvhodnější. Pokud můžete, upřednostněte noční let. Máte větší šanci, že dítě usne a i vy si tak budete moci odpočinout.

"Při výběru míst v letadle doporučuji rezervovat sedadla v první řadě, kde budete mít víc místa pro věci nebo u okénka, tam se zas dítě zabaví sledováním okolí," doporučuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.


Jak je to s letenkami pro děti?

Děti se v letecké přepravě standardně rozdělují do dvou věkových kategorií, ale podmínky jednotlivých leteckých společností se mohou lišit. První kategorií jsou děti do dvou let, které cestují buď zdarma, nebo s 90% slevou. Nemají však nárok na vlastní sedadlo ani příruční zavazadlo. Za příplatek ale můžete své ratolesti samostatné sedadlo přikoupit nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle. Druhou kategorií jsou děti od 2 do 12 let. Ty už musí mít svoje sedadlo a platí pro ně stejné podmínky jako pro dospělé. Letecké společnosti pro ně často nabízejí speciální dětské tarify, většinou se slevou v rozmezí 25 - 50 %.


Co si počít s kočárkem?

U tradičních leteckých společností je možné odbavit skládací kočárek jako samostatné zavazadlo pro děti mladší než dva roky. Jeho přeprava je navíc zdarma, nemusíte nic doplácet. "S kočárkem odcházíte až k samotnému vchodu do letadla, teprve tam vám bude odebrán a personál ho následně uloží do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla složen a vydán. U nízkonákladových přepravců to však nemusí být podmínkou, doporučujeme proto vše raději ověřit,"vysvětluje Trejbal.

Jak v letadle nakrmit malé dítě?

V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Na přepravu dětské stravy na palubě letadla se však vztahují přísná bezpečnostními pravidla a počítejte s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.

Pamatujte na zábavu

I když poletíte do nějaké evropské destinace, počítejte s tím že v letadle strávíte minimálně hodinu a půl.  Proto myslete také na to, jak vaši ratolest zabavíte. Ideální jsou knížky, pro batolata interaktivní hračky. Vezměte nějaké neokoukané, s nimiž se dítě zabaví na delší dobu. Dětem také dovolte cestovat s oblíbeným plyšáčkem. Do svého chytrého telefonu nebo iPadu stáhněte pohádky nebo hry, které  má vaše dítě rádo. 

Od kdy může dítě letět samo?

Může se stát, že nemáte na výběr a potřebujete dítě přepravit letadlem třeba na jazykový kurz do zahraničí. Tento rok některé letecké společnosti zpřísňují podmínky pro cestování nedoprovázených dětí, kdy se zvyšuje limit věku dítěte, které může samo cestovat. "Zatímco v minulých letech mohly děti od 12 let cestovat bez problémů, nyní se často věková hranice posouvá na 14 až 16 let věku dítěte. Ověřte si proto pečlivě, jaké nařízení má konkrétní letecká společnost, kterou chcete využít," radí Trejbal.

Důležitá rada na závěr

Nezapomeňte, že i to nejmenší dítě musí mít vlastní platný cestovní pas. Zapisování do pasu rodičů totiž už neplatí.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama