Desatero pro uši nedočkavého prvňáčka
Ucho je prvním smyslem, který je aktivní už v děloze, čtyři a půl měsíce před narozením. A co teprve když vaše dítě nastoupí do školy - nic mu nesmí uniknout, co se kde šustne! Jak mu pomoci?
Ucho je prvním smyslem, který je aktivní už v děloze, čtyři a půl měsíce před narozením. A co teprve když vaše dítě nastoupí do školy - nic mu nesmí uniknout, co se kde šustne! Jak mu pomoci?
Prvotní funkcí sluchu je dodávat mozku energii, kterou potřebuje k fungování. Abyste svému prvňáčkovi usnadnili přelomový první rok, věnujte dostatečnou pozornost jeho sluchu. Je totiž základem správného rozvoje řeči, a tudíž smyslem nenahraditelným stejně jako zrak.
Jak poznáte, že má zdravé uši?
- Zjistěte, zda dítě dokáže rozeznat a lokalizovat jednotlivé zvuky, například tikot schovaného budíku. To je i docela hezká hra.
- Pro vstup do školy je důležitá schopnost dítěte odfiltrovat vedlejší zvuky, soustředit se na to nejdůležitější, aby se dítě nenechalo lehce vyrušit vedlejšími, nepodstatnými podněty
- Bez jemného sluchového rozlišování nemůže dítě správně vyslovovat například sykavky nebo znělé a neznělé hlásky.
- Předpokladem pro zvládání čtení a psaní je schopnost určit první hlásku, kterou slovo začíná, poslední hlásku ve slově a především hlásku uprostřed slova.
- Rozvíjejte sluchovou paměť dítěte říkadly a jednoduchými básničkami. Podpoříte tím jeho schopnost ukládat a vybavovat si určité informace.
- Všímejte si, jak rozlišuje podobně znějící slova (tělo-dělo). Pokud to nedokáže, může být příčinou sluchová vada, ale i přechodná porucha sluchu.
- Dítě, které „neposlouchá", nemusí být zlobivé. Nejčastějším důvodem nedoslýchavosti dětí je mazová zátka. Vzniká díky vylučování mazových žláz a projevuje se jako hmota hnědé nebo žlutavé barvy pokrývající okolí nebo celý ušní kanálek. Mechanické odstraňování často vede jen k hlubšímu zatlačení ušní zátky a zhoršení situace. Tehdy je na čase návštěva specializované ordinace URL.
- Pozor zejména na opakované středoušní záněty, časté u batolat a předškoláků! Úplné zahojení sliznice středouší a sluchové trubice trvá často i dva až tři týdny. Přetrvávat mohou pocity zalehnutého ucha a zhoršeného sluchu.
- Nedoslýchavost je častá také u zvětšených nosních mandlí či chronického zánětu vedlejších dutin nosních. Jedná se o přechodnou vadu, která, je-li správně sledována a léčena, většinou do budoucna nemá větší vliv na vývoj řeči ani na sluch dítěte.
- Před nástupem do školy nechte pro jistotu dítěti vyšetřit sluch u odborníka. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v průběhu školní docházky.
Hlavně šetrně!
Aby ouška dobře fungovala, je třeba se o ně správně starat. Zapomeňte na štětičky a smotky vaty na špejli, vražené hluboko do zvukovodu! Zcela postačí opatrně vyčistit tenkou žínkou vnější část ušního boltce a štětičkou zlehka vytřít dosažitelné vyústění zvukovodu. Změkčit ušní maz, aby se lépe odstranil, pak mohou pomoci speciální kapky či spreje s látkami přírodního původu, které jsou běžně k dostání v lékárnách.