Den dětí: Co víte o historii hraček?
Hračky jsou naprosto běžnou součástí našich životů, a když vyrosteme, divíme se, s čím si hrají dnešní děti. Tušíte, s čím si hrály děti v Mezopotámii nebo v Orientu?
Hračky milujeme úplně všichni a nemusí nám být zrovna tři roky. Můj sedmdesátiletý otec například dodnes nostalgicky vzpomíná na svého prvního plyšového medvěda značky Hermann, který byl vyroben v Německu někdy na začátku minulého století. Pojďme se při příležitosti Mezinárodního dne dětí podívat na historii hraček a hračkářství.
Už dva miliony let před naším letopočtem si děti přetvářely kousky dřívek, kostí a kamenů ve zmenšeniny předmětů, které používali jejich rodiče. V pravěku si už hrály s vyřezávanými figurkami a zvířátky. Ve starověké Mezopotámii, u Sumerů nebo v Egyptě byly už hračky běžné: panenky s terakotovou hlavičkou, hliněné postavičky, míče z papyrusu nebo zvířata s pohyblivou klapající čelistí.
Řecké děti znaly panenky, miniaturní vojáčky, káču nebo jojo. Nejvíce hraček se pak "narodilo" v Orientu. Děti tahaly vozíčky, koníky na holi, honily obruče, pouštěly papírové draky, hrály si s maskami, švihaly švihadlem nebo roztáčely káču. Ve středověku zas jezdili rytíři na koni, děti je napodobovaly a s oblibou si hrály na rytíře s dřevěným koníkem na malé tyči.
Období cínových vojáčků
Od 16. století nastává ve výrobě hraček převrat. Začínají se totiž vyrábět ve velkém. Jsou zatím určeny pouze dětem šlechticů a bohatých měšťanů. Centrem výroby se stávají německé oblasti Svaté říše římské v čele s Norimberkem. V 17. století vzkvétá období domečků pro panenky a cínových vojáčků. Hračka se stále kupuje dětem jen velmi výjimečně, neboť je to přece jen dražší záležitost.
S čím si hrají děti z chudých poměrů? S tím, co jim ušije maminka nebo co jim děda vyřeže ze dřeva. V době průmyslové revoluce nastává rozvoj masové výroby hraček. Tím pádem už jsou dostupnější širším společenským vrstvám, nejen pro vyvolené. Hračky se stávají zmenšeninou světa dospělých a pomáhají dětem pochopit, jak tento svět "velkých" funguje. Chlapečci "drandí" s miniaturními autíčky a holčičky zase oblékají panenky, vaří v minikuchyňkách a starají se o svou pididomácnost.
Dodavatel hraček pro královnu
"V roce 1760 otevřel William Hamley v Londýně své první vysněné hračkářství a právě zde došlo k revoluci – děti dostaly možnost opravdu si zde hrát," říká Pavel Čmelík z Hamleys Praha. Už od svého založení bylo Hamleys výjimečné, vždyť si jej jako oficiálního dodavatele hraček vybrala britská královská rodina. Nejdéle vládnoucí panovnice Británie a nejstarší žijící vladařka světa Alžběta II. si jako princezna nejradši hrála s panenkami, proutěným kočárkem, malým čajovým servisem a oblíbenými koníky právě z Hamleys.
K šestým narozeninám dostala malou doškovou chaloupku, kde byla elektřina i tekoucí voda – tak detailně propracované byly hračky v Hamleys už v jeho počátcích. Během více než 250 let se koncepce Hamleys vyvinula v ráj zábavy, kde si děti skutečně mohou hrát. O živou atmosféru v Hamleys se starají školení demonstrátoři hraček, lidé s hereckým talentem. Ti dokážou vtáhnout do hry děti i dospělé, a dávají tak Hamleys nezaměnitelný charakter místa, kde hračky ožívají.
Pražské Hamleys je dnes největším obchodem s hračkami ve střední Evropě. Navíc rozšířilo možnosti dětské zábavy prostřednictvím atrakcí, jako je benátský kolotoč, obří skluzavka, vesmírná raketa, interaktivní fotostěna, závodní autíčka, ale také vodní a optické hry, které učí děti základní fyzikální vlastnosti vody a světla. Ale vraťme se ještě do 19. století.
Barbie, plyšový méďa, Lego a spol.
Tehdy začaly vznikat dnes už celosvětově proslulé firmy na výrobu hraček. V roce 1854 se v Německu vyrábí panenky značky Alt, Beck & Gottschalck, o čtyři roky později zahájila výrobu slavná továrna Märklin, v roce 1877 se na trhu objevil slavný výrobce medvídků Steiff a následovaly desítky dalších. Na začátku minulého století (1903) spatřil světlo světa první plyšový medvídek a o 20 let později vynalezl Öle Kirk Christiansen Lego.
V roce 1958 se výrobci hraček poprvé setkali na světové výstavě v Bruselu. Od poloviny minulého století tak zažívá hračkářský průmysl skutečný boom. V roce 1959 se v New Yorku "narodila" nejslavnější panenka všech dob, plastová Barbie. Která holčička ji neměla, jako by nebyla. Barbie vznikla podle návrhů Ruth Handlerové, jež ji vytvořila pro svou dceru a která panenku také podle své dcery Barbary pojmenovala. O chlup později k Barbie přibyl ještě její "boyfriend" Ken. Od roku 1961 spolu tvoří snový a nevěře vzdorný pár.