reklama

Co potřebují miminka ke štěstí?

Moderní miminka dostávají spoustu věcí: kočárek, postýlku, monitor dechu... Ke štěstí však potřebují úplně jiné věci.

Foto: Thinkstock

Moderním miminkům se dostává velké pozornosti. Jakmile maminka zjistí, že je děťátko na cestě, začne nakupování: nádherný kočárek, vlastní postýlka, monitor dechu...

Děti přitom potřebují ke štěstí úplně jiné věci, kterých se jim naopak často nedostává.

Dopřejte mi ohleduplný porod

Moderní medicína denně zachraňuje život mnoha miminkům, která by dříve nepřežila. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Miminka jsou malé, citlivé bytosti, pro které porod představuje extrémně náročnou situaci. Nemocniční praxe ve velkých porodnicích jim to ještě ztěžuje.

Čtěte také: Miminko při porodu: Co cítí, vidí a slyší?

Téměř nikomu tam nepřijde divné, že děťátku, které bylo devět měsíců schoulené v šeru matčiny dělohy, se po porodu natahují končetiny, svítí na něj ostré světlo a je často oddělováno na několik hodin od mámy. Přitom by potřebovalo přechod velmi jemný a pozvolný. Ticho, šero, teplo a matčina náruč mu svědčí nejlépe.

Rané útrapy si totiž dítě ukládá do nevědomé části mysli a nepříjemné pocity, které jsou s nimi spojené, se pak mohou během života vracet. Potvrdily to pokusy s LSD v šedesátých letech. Lidé se při nich často propadali zpátky k vlastnímu porodu. Tyto zážitky provázely nejen silné emoce, ale také zaujímání zcela přesných porodních poloh nebo třeba zarudnutí kůže na krku v místech, kde byla omotaná pupeční šňůra. Porovnáváním konkrétních prožitků s porodními záznamy se ukázalo, že zážitky vyvolané drogou skutečně kopírují porodní události.

Kojení je základ, mami

Kojení není pouze krmení. Jde o proces, při kterém dítě zažívá lásku, bezpečí matčiny blízkosti i příjemný pocit nasycení. Prostřednictvím mateřského mléka se posiluje dětská imunita, jsou tu ale i další souvislosti. Dítě při kojení určitým způsobem dýchá, saje, hýbá jazykem, polyká, odpočívá a v jeho těle probíhají další fyziologické procesy. Velmi důležitou součástí kojení je právě sání, které posiluje jazyk a svalstvo úst, a tím zároveň stimuluje mozkovou tkáň.

Sání jako takové je pravděpodobně velmi důležité pro neurologický vývoj dítěte. Potvrzují to výsledky vědeckých výzkumů, poukazující na vyšší IQ u dětí dostatečně kojených v prvním roce života.

Více o péči o miminko se dozvíte na Babyweb.cz >>

Naopak na fakt, že nedostatečné kojení může na dětech zanechat celoživotní stopy, upozorňoval už otec psychoanalýzy Sigmund Freud. Ten definoval tzv. orální osobnost, tedy neurotickou povahu, která si přinesla do života zátěž právě z tohoto období. Často se projevuje přejídám, požitkářstvím, závislostmi všeho druhu, nesamostatností a sklonem k obezitě.

Pokud je tedy nutné krmení z láhve, mělo by její užívání ve všech ohledech připomínat přirozené kojení. Tvar dudlíku i jeho propustnost by měly být co nejvíce podobné fungování lidského prsu, aby dítě skutečně muselo usilovně sát. Maminka se také může během krmení svléknout, aby dítě zažívalo fyzický kontakt jako při kojení. 

Bez dotyku a blízkosti jsem ztracený 

Děti potřebují mnohem víc fyzického doteku, než v době kočárků a oddělených postýlek dostávají. Pro jejich psychický i fyzický vývoj je nesmírně důležité, aby byly nošeny v náručí, v těsném fyzickém kontaktu s mámou. Je to naše lidská přirozenost, nastavená přírodou během milionů let vývoje. Miminko postrádající mateřskou náruč trpí v životě nespokojeností a nejistotou.

S fyzickou blízkostí a kojením souvisí i kvalita spánku. Je-li dítě správně nakojeno, spokojeně se noří do příjemného klidu. Než usne úplně, prochází tzv. alfa stavem: Má pootevřená víčka a hýbe očima. Tato fáze spánku je velmi důležitá pro vývoj dětské psychiky. Běda, když chybí! Podle studie londýnského Centra pro psychické zdraví dětí vykazuje mozek batolat odložených ke spánku do jiné místnosti aktivity podobné těm, které mozková tkáň produkuje během fyzické bolesti.

S dětmi je to totiž jako s jablky. Jestliže se plod utrhne příliš brzy, nikdy nedozraje. Nezávislost paradoxně pramení z dobře prožité závislosti. K nejdůležitějším úkolům raného dětství proto patří dobře si prožít závislost, a teprve pak se začít oddělovat jako samostatná bytost. Nutíme-li děti k separaci příliš brzy, stane se pravý opak toho, čeho chceme dosáhnout. Místo silných osobností vychováme bytosti se slabě vyvinutým já, které se budou ke skutečné samostatnosti propracovávat jen velmi obtížně.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Necháváte miminko vyplakat? Ubližujete mu!

Týrané, bité, znásilňované: Proč s nimi zůstávají?

Pijte kávu s máslem: Budete skvělí a neprůstřelní

reklama
Doporučené recepty
    reklama