Co nosily pod sukní aneb Prádlo našich babiček
Jaké spodní prádlo nosily slečny a paní v padesátých letech? A ještě dříve? To se mohou (nejen) děti dozvědět v muzeu Mariánská Týnice na Plzeňsku.
Unikátní výstava Prádlo našich babiček zachycuje šití, praní, bělení, škrobení, mandlování prádla, ale také životní styl prostých domácností i měšťanských domů v období několika epoch. Potrvá až do 10. června.
Mariánská Týnice ovšem nabízí daleko víc. Toto regionální muzeum, umístěné v areálu bývalého cisterciáckého kláštera, představuje samo o sobě jeden ze skvostů vrcholného baroka. Zároveň jde o známé poutní místo k uctívané sochy Panny Marie.
Stálé expozice muzea pak nabízejí skvěle zpracovanou národopisnou expozici v podobě figurín, které působí jako živé a zejména pro děti budou vděčným zdrojem zábavy a poučení v jednom.
Zachycují všechno možné: chudou středověkou chýši, lidové zvyky, život na vesnici, včelařství, kapli s lidovým uměním, interiér venkovského domu: komoru a jizbu, stodolu a zemědělské nářadí, slévárnu litiny, venkovskou kovárnu i život ve městě včetně obchodů, řemeslnických dílen, domácností a dokonce dobové hospody. Jak to vypadá, si můžete prohlédnout v naší galerii.
zdroj: marianskatynice.cz