reklama

Co k přirozenému porodu nepatří - a lékaři to dělají

Porod by měl být přirozenou záležitostí. Přesto se do něj často zbytečně zasahuje nepotřebnými procedurami a nadbytečnými léky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Porod by měl být přirozenou záležitostí. Přesto se do něj často zbytečně zasahuje nepotřebnými procedurami a nadbytečnými léky.

Čeho se při porodu vyvarovat, aby proběhl hladce a přirozeně?

K čemu je dobrý oxytocin?

Pro přirozený porod je nezbytné mít v pořádku hormonální systém, zvláště osu hypotalamus-hypofýza, která uvolňuje hormon oxytocin. Tento hormon je pro porod velmi důležitý, způsobuje stahy dělohy a má velký význam pro vytvoření vazby mezi matkou a dítětem.

Čtěte také: Ohrožuje porodnictví budoucnost lidského druhu?

Oxytocin je nezbytný pro start kojení, podílí se na utváření pevných partnerských vztahů, rozpouští úzkost, pomáhá zvládat stres a bolest. Při medicínsky vedeném porodu se však často podává umělý. Jeho nitrožilní podání působí pouze na stahy dělohy, ale nedostává se přes hematoencefalickou bariéru do mozku, kde je jeho přítomnost zásadní pro limbické a emoční zpracování porodu. Doba samotného porodu se jeho podáním sice urychlí, ale stahy mohou být bolestivější a žena může porod vnímat nepříjemně. To často vede k potřebě podat léky proti bolesti.

Řada rodiček se shoduje na tom, že přirozený porod byl pro ně mnohem snesitelnější, že bolest byla dobře zvládnutelná, instinktivně cítily, jakou polohu mají zvolit, netrpěly strachem ani stresem pár hodin po porodu se cítily velmi dobře, nebyly unavené a měly dost sil starat se o miminko.

Váš porod bude co nejpřirozenější pouze v případě, že vám nebudou podány žádné léky na uvolňování svalstva a žádné hormony. Myslete na to v okamžiku, kdy si budete sestavovat porodní plán. Produkci přirozeného oxytocinu v těle můžete podpořit vhodnou detoxiakcí organismu. Orgány, které tento hormon produkují, začnou po účinné očistě fungovat lépe.

Amniotomie ušetří bolest. Za jakou cenu?

Amniotomie ušetří pár hodin bolesti. Ale jakou cenu za to matka a dítě zaplatí? Amniotomie neboli dirupce vaku blan je zcela zbytečný zákrok, který se provádí z důvodu zkrácení druhé doby porodní. Jenže zvyšuje bolestivost kontrakcí a pravděpodobnost císařského řezu. Představuje také zvýšené nebezpečí infekce. Navíc se dítě po protržení blan musí narodit do 24 hodin.

Více o přirozeném porodu na Babyweb.cz>>

Každá maminka by měla zodpovědně posoudit, zda je riziko adekvátní naději na zkrácení bolesti o jednu či dvě hodiny. Téměř každá žena si při porodu prožije "těžkou chvilku", kdy má pocit, že bolest a vyčerpání nevydrží. V této fázi je třeba, aby byl její doprovod seznámen s tím, co matka chtěla, a v dané chvíli jí byl oporou.

Často tato chvíle přichází těsně před samotným porodem, přičemž podání prostředků proti bolesti je v tomto okamžiku již zbytečné, protože není čas, aby začaly působit. Pokud tělo funguje správně a první doba porodní se spouští postupně, není zapotřebí klystýr, protože žena se před začátkem pravidelných kontrakcí sama vyprázdní mírným průjmem. Tato přirozená očista často spouští samotný porod.

Zhoupněte se na vlně energie

Druhá doba porodní je již vlastní porod a začíná tehdy, když je hrdlo děložní dokonale otevřené. Během této fáze je třeba vytlačit dítě ven silou děložních kontrakcí a aktivním tlačením břišních svalů. Pokud se do porodu farmakologicky nezasahuje, cítí matka velký příliv energie. Mělo by se jí umožnit, aby si polohu pro porod sama instinktivně zvolila.

Doporučujeme video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

Problém mnoha českých porodnic je, že málokde umožní vybrat si polohu pro druhou dobu porodní. Porodnice toto na svých internetových stránkách často nabízejí, ale samotná praxe je jiná. V lékařské učebnici o porodu se píše, že je třeba dodržovat zásady porodního mechanismu, umožnit dorotování hlavičky a nenutit rodičku ležet na zádech. Proto je důležité mít porodní plán a také ústně sdělit dopředu svoje přání. Ve chvíli, kdy porod probíhá, nemůže matka ztrácet energii dohadováním se s personálem.

Do kopce se rodí hůř

Klasická poloha vleže na zádech se zvednutýma nohama brání prokrvování dělohy. Tím může dojít k tísni plodu v důsledku sníženého zásobování plodu krví. Pak je třeba dítě co nejrychleji porodit a přistoupit tak k úplně zbytečnému lékařskému zákroku. Mnohdy by přitom stačilo, aby se matka mohla posadit na porodnickou stoličku nebo si kleknout. Ne nadarmo se používá termín "lidské pokolení" podle toho, že nejčastěji se rodilo na kolenou.

Nevýhodou polohy ležmo je také to, že matka rodí proti gravitaci, do kopce. V této poloze nedochází k úplnému rozšíření porodních cest. Matka by měla sama tlačit podle toho, jak vnímá své tělo a nutnost tlačení. Při řízeném tlačení podle pokynů hrozí porodní poranění a navíc je to pro ženu mnohem více vysilující.

V poloze na zádech může být také použita tzv. Kristellerova exprese, kdy sestra nebo lékař tlačí na břicho a na dělohu a "pomáhají" tak matce. Tento manévr je postup non lege artis a je zakázaný, ale přesto se s ním mnohde setkáte. Je velmi rizikový pro matku i dítě, při tlaku na dělohu se do krve vyplavují koagulační působky, které mohou způsobit trombózu. Také hrozí poranění břišních orgánů ženy nebo poranění dítěte. Tento zákrok by měla žena nebo otec u porodu razantně odmítnout.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naléhání na břicho při porodu: Škodí, ale dělá se to

Učitelka svedla dvanáctiletého. Slaví 10. výročí svatby

8 typů mužů, kteří nestojí za vaši pozornost

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama