reklama
 

Naučte děti vyjmenovaná slova zábavnou formou

Vyjmenovaná slova lze děti naučit i hrou. Zapomeňte na memorování a pusťte se za dobrodružstvím Ypsilonie - Cesty do vyjmenované země.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Být, bydlit, obyvatel… Ve třetí třídě skutečně začíná přituhovat. Na třeťáky se kromě vyjmenovaných slov začne valit mnohem víc novinek. Naučí se skloňovat, časovat a velmi důkladně se seznámí s geometrií.

Někteří školáci si s přísunem informací poradí lépe, jiní hůř. V obou případech je ale vhodná pečlivá domácí příprava za asistence rodičů. A jak si poradit například s vyjmenovanými slovy? Nespoléhejte jen na memorování. Tak si je totiž děti příliš neosvojí.

Jednou z možností, pomineme-li diktáty a doplňovací testy, které se nám vždy nechtějí vymýšlet, můžeme zkusit i zábavnější formu. Ypsilonie - Cesta do vyjmenované země je unikátní hra pro dva až pět hráčů, které pobaví nejenom vás, ale i vaše děti. Autorkami jsou Bára Mazúrková, lektorka češtiny na FSV UK a Bára Nosálová, která učí pro neziskové organizace META a Centrum pro integraci cizinců.

Hra má být nejenom doplňkem probíranému učivu, ale sama o sobě by měla stačit jako základ školní výuky. Proč si ale češtinářky vybraly zrovna vyjmenovaná slova?

"Protože jejich pravopis je jednoznačný, nikdy se nezmění, protože výběr slov, která se učí ve škole jako vyjmenovaná, nám připadal zastaralý a chtěly jsme ho přenést do současnosti a protože je to lákavý pojem, který každý zná," vysvětlují.

Dnes používané učebnice jsou podle nich navíc postaveny na použití zastaralé češtiny, která není součástí každodenního života.

"Například přívlastek se učí na spojení 'spanilý jinoch' místo 'modrý svetr', větný rozbor na "ptáček jarabáček přehopsal potůček" místo na článcích z internetu. Čeština je pak něco odtažitého, co nepotřebujeme k životu," vysvětlují.

Ve skutečnosti je a to ale samozřejmě naopak. Mateřský jazyk bychom měli dětem přiblížit a naučit je mu porozumět.

"A tenhle kontext mnohdy chybí, bývá rozdroben na detaily - teď se učí přívlastek, jindy publicistický styl, příště vyjmenovaná slova. Lepší je učit to všechno dohromady. A je hodně učitelů, kteří by mohli ostatní inspirovat," uzavírají.

Ypsilonie funguje na stejném principu jako oblíbené Člověče, nezlob se. Na hrací desce budete překonávat nástrahy vyjmenovaných slov a shromažďovat byliny, sýčky nebo kobylky. Na rozdíl od Člověče, není cílem dojít do domečku, ale získat třpytivý poklad na mysu Nenasytných syslů. Cesta k němu není nikdy stejná a na každé se dítě naučí správně napsat jiné vyjmenované nebo jemu příbuzné slovo.

"A protože pomocí těchto slov prožíváte různá dobrodružství, zůstanou Vám pod kůží. Když je pak potkáte mimo hru, v reálném světě, řeknete si: ´Á, to znám z Ypsilonie, tak tam musí být ypsilon," slibují autorky. 

reklama

Komerční tip

reklama