reklama

Čím zabavit předškoláka na prázdninách

Na tablet a mobil s pohádkami a písničkami zapomeňte. Zkuste aktivity, které rozvíjí jemnou motoriku, představivost a paměť.

Foto: iStock

Děti se vyvíjí neuvěřitelně rychle a každý rok v jejich životě je zajímá něco jiného. Ve třech letech chtějí všechno dělat samy, v šesti zase poznává písmena a číslice. Jakou tedy dopřát svým dětem zábavu, když nejste na výletě nebo u moře?

Když váš "tříleťák" vyžaduje, aby se sám obul nebo oblékl, pochvalte ho. Právě pocit samostatnosti pomáhá v této vývojové fázi budovat sebevědomí. Vybírejte hry, kde vaše ratolest může něco sama rozhodnout, vyrobit, vybrat si. Pokud to chce všechno dělat sám, neraďte mu, nepřekážejte. Naopak pomozte, v případě, že vás o to dítko požádá.

Čtyřletý človíček už má prostorovou představivost, dospělejší slovní projev. Je to ideální čas na to pořídit nějaký hlavolam, vzít potomka do bludiště, naučit úplně jednoduché stolní hry s kartičkami. Tohle je věk, kdy si má dítě něco lepit, skládat a hlavně fantazírovat.

V pěti letech se objeví první vlastní zájmy. Dospělí by je měli brát vážně a dítě v nich podporovat. 

Šestileté dítě už proniká do světa písmen a číslic, začíná číst po slabikách. K ničemu ho nenuťte, měla by to být hra, nezatížená cíleným účením.

9 her pro rozvinutí dobrých návyků všeho druhu

1) Naplňte několik misek různými věcmi: rýží, fazolemi, vločkami. Nejdřív nechte svou ratolest, aby prstíky zkoumala jednotlivá zrnka, pak ji požádejte, ať zavře oči a hádá, čeho se dotýká. Takovou "poznávačku" můžete udělat i s menšími hračkami, které váš prcek dobře zná. Dejte je do tašky a nechte ho se zavřenýma očima jednotlivé hračky vytáhnout a zkusit uhodnout, co zrovna jeho ruce našly.

2) Kuchyň je ráj dětských her. Potrénujte prostorovou představivost tak, že dítě bude přiřazovat ty správné pokličky na hrnce. Pak vyskládejte před svojí dcerku nebo synka lžíce, talíře a misky různých rozměrů, které bude muset spárovat k sobě. K nejmenšímu talířku patří nejmenší lžička a podobně.

3) Máte za cíl rozvíjet paměť? Nic lepšího než pexeso ještě nebylo vymyšleno. Vyberte nějaké s výraznými barvami a obrázky.

4) Co to vidím? Smyslem téhle hry je, aby si ratolest vybrala na ulici nějaký předmět (třeba modré auto, co parkuje před domem) a popsala jeho tvar, barvu, zvuk tak, abyste ho uhodli.

5) Odveď mě domů! Vyrazte na procházku a zpáteční cestu nechte v režii dítěte.

6) Obkreslete ruku svého dítěte na papír a nechte je, aby vymyslelo, co z tvarů prstů, dlaně a zápěstí nakreslí za předmět. Třeba se ruka promění díky fantazii v dinosaura nebo vesmírnou loď.

7) Napište na kartičky celou abecedu. Vytáhněte vždy jedno písmeno a poproste dítko, aby vyjmenovalo co nejvíc předmětů, které okolo sebe vidí, které začínají třeba právě na "A".

8) Malý galerista. Má vaše dcera nebo syn své oblíbené hračky, knížky, obrázky? Rozestavte v pokoji židle jako v muzeu a nechte ho/ji, aby předměty rozmístili tak, aby vznikla výstava. Na tu pak pozvěte ostatní členy rodiny. O každém předmětu ať dítě vypráví, co to je a proč ho na výstavu vybralo.

9) Namalujte společně robota. Lidé vymýšlí roboty proto, aby jim pomáhali. K čemu bude sloužit ten váš? Jak bude vypadat? Uklidí rázem všechny hračky nebo si bude celý den s dítkem pinkat míčem? Až to vymyslíte, nechte ratolest svůj vynález nakreslit.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama