Chcete o svém nenarozeném dítěti vědět opravdu všechno?
Chcete o svém nenarozeném dítěti vědět opravdu všechno? Nečekejte s bříškem zbytečně u lékaře.
Chcete o svém nenarozeném dítěti vědět opravdu všechno?
Když o dítěti sní žena z třetího světa, nevidí před sebou obrázek z ultrazvuku, neví, jak má dítě velkou lebku a jestli má obě ledviny, má mnohem větší svobodu v tom, jak se na nenarozené miminko naváže. My, co máme kolem sebe ty nejšikovnější přístroje, máme pozici o dost komplikovanější. O svém miminku víme mnoho, ale často si s tím nevíme rady. Před výsledky techniky a vědy máme úctu a někdy je stavíme nad svůj instinkt a zdravý rozum. Proto bychom si měli dobře rozmyslet, jak pojmeme naše těhotenství a jak se postavíme k tomu, že těhotenství je pro lékaře nemoc. Je to naše dítě a naše zodpovědnost.
Těhotenství jako nemoc?
Problém je v samotném pojetí těhotenství lékařskou terminologií. Těhotenství je diagnostikováno číslem, spadá tedy mezi nemoci. Ovšem vyšetření v těhotenství patří do kategorie preventivních prohlídek. A i když je to prevence důkladná, neměla bystepodlehnout škatulce „nemocná", aby se vám pak nestalo, že s vámi budou jako s nemocnou i zacházet.
S tím souvisí naše možnosti - tzv. povinná a doporučená vyšetření. Pokud řeknete NE na povinnou prohlídku, bude na vás možná gynekolog ještě naléhat, ale rozhodně vás nezamkne v ordinaci, dokud si to nerozmyslíte. Máte právo je odmítnout. Na druhou stranu, většina vyšetření označených jako povinná má svůj zásadní význam právě v prevenci nejrůznějších poruch v těhotenství a v včasném odhalování genetických vad. Dobře proto zvažte, zda dané vyšetření opravdu nejde přes vaše přesvědčení.
Takzvaná povinná vyšetření
Mezi povinná vyšetření v těhotenství patří následující. Některá se opakují každou návštěvu, jiná se provedou jen jedinkrát.
- Změření tlaku krve
- Vyšetření moči (přítomnost cukru, bílkovin, krve)
- Hmotnost pacientky
- Vyšetření krve (Rh faktor, krevní obraz, chudokrevnost, krvácivot, jaterní testy, bílkoviny, cukr, železo, sérologické vyšetření na odhalení infekcí - HIV, syfilis, rubeola, toxoplazmóza, cytomegalovirus, herpes, hepatitida B) apod. Mezi 11. a 13.týdnem genetický screening, v 16.týdnu druhý.
- Vyšetření moči
- Gynekologické vyšetření pohmatem
- Vyšetření prsou
- Stěr z děložního čípku
- Měření pánve
- Test zjišťující těhotenskou cukrovku (ta může být nebezpečná pro dítě a nakonec i pro matku v době porodu)
- Tato vyšetření skoro nebolí a pomáhají sledovat váš stav v průběhu těhotenství.
- Budete odeslána také na interní vyšetření, na EKG a k zubaři.
Doporučená vyšetření:
- Vyšetření sedimentu moči nebo kultivace moči.
- Je to vyšetření zaměřené na vyloučení infekce močových cest nebo onemocnění ledvin.
- Kultivace z pochvy na přítomnost streptokoka skupiny B.
- Ultrazvuk (cca 3x za těhotenství) odhalí některé genetické vady
- Předporodní kardiografie (CTG).
Vyšetření, která sledují zdraví plodu i matky je u nás velmi mnoho. Pro zjištění toho, jak miminko vypadá a zda je zdravé, je klíčový tzv. genetický screening. Každá žena má ze zákona právo na informace z tohoto testu a má také právo jej odmítnout. Ne každá maminka to ví a ne všem těhotným ženám lékař vysvětlí, že nejde o diagnostikování, ale o pouhou informaci o pravděpodobnosti postižení plodu! Jde tedy o to, zda maminka čeká spíše postižené dítě, nebo spíše zdravé dítě. Měla byste se ještě před podstoupením tohoto testu sama sebe zeptat, zda budete chtít v případě pozitivního výsledku ukončit těhotenství, jestli budete schopna se o postižené dítě dlouhodobě starat a podřídit mu svůj život, případně budete-li schopna se vyrovnat s důsledky interupce. Porodník, genetik ani gynekolog se o něj totiž starat nebudou