Chcete mít samostatné děti? Zkuste to s metodou Montessori
Pomozte dětem být odpovědné, mít zájem o své okolí a přirozeně se učit. Nepotřebujete k tomu žádné drahé kurzy nebo dramatické změny ve výchově.
"Pomoz mi, abych to udělal sám". To je motto přístupu k dětem, který je založený na rovnosti, nezávislosti a poznávání. Vychází z potřeb nejmenších poznávat svět a nasávat do sebe podměty z okolí.
Tato metoda funguje už přes sto let a slaví velké úspěchy po celém světě. Běžně ji najdete ve školách v Kanadě, Švédsku, Holandsku, ale i Německu.
Proč Montessori?
Tento styl výchovy nese jméno podle své zakladatelky Marie Montessori, která se narodila v roce 1870 a stala se první lékařkou v Itálii. Všimla si, že děti od narození do šesti let jsou obdařeny myslí, která jim umožňuje pozorovat a zachycovat vjemy ze svého okolí.
Co máme udělat jako rodiče?
Aby se naše dítě vyvíjelo co nejlépe, musíme mu připravit vhodné prostředí. Zároveň mu sloužíme jako vzor a staráme se o to, aby dostávalo podněty vhodné k jeho věku.
Už od miminka
Techniky Montessori jsou vhodné pro děti už od narození. Místo, kde bude miminko spát, by mělo být klidné a tiché, vymalované světlou barvou a zařízené účelně, aby se snadno uklízelo. Pořiďte mu také komodu, která mu vydrží až klidně do předškolního věku, kdy mu na jednotlivé šuplíky dáte nálepky s obrázky, kde má spodní prádlo, trička, a další věci, aby se mohlo oblékat samo.
Pomoc doma
Od dvou let se může dítě plně zapojit do domácích prací. Na začátku bude potřebovat vaši pomoc, ale brzy se vše naučí samo. Mezi druhým a třetím rokem malého člověka domácí práce velmi baví, neodhánějte ho a v pubertě nebudete mít problém, že nepomáhá. Stačí, když dítěti umístíte do kuchyně nízkou poličku, odkud si bude moct brát věci k přípravě snídaně a svačiny. Dokáže si pak nasypat snídaňové cereálie do jogurtu a podobně. Ve své úrovni by také měla ratolest mít houbičku, ubrousek a smetáček.
Odpočinek po obědě
Nenuťte svého předškoláka, aby po obědě musel spát. Místo toho vyhlašte klidový režim, kdy si půjde lehnout, ale klidně si může hrát s plyšákem nebo si číst knížku. Je důležité, aby si dítě odpočinulo, ale spánek si u nikoho nevynutíte.
Trpělivost
Je základem vyrovnaného vztahu mezi rodičem a dítětem. Samozřejmě má i svoje potřebné hranice, stejně tak jako všechno ostatní. Ale nezlobte se, když vyrazíte s dvouletým dítětem na procházku a ono si bude chtít prohlížet každý kamínek. Nachází se totiž ve věku, kdy ho fascinuje, že svět je složen z maličkých součástek. Tímto pozorováním se učí.
Montessori ve škole
Přestože jich v Čechách ještě není mnoho, už zde existují - vedle mateřských školek - také základní a střední školy, kde se podle tohoto principu vyučuje. Základem je zde přirozená motivace žáků, učitel není autorita, která jediná má patent na rozum. Děti jsou motivované tím, že si dokážou za podpory pedagogů samy vybrat, co je baví, co potřebují zlepšit a rády na sobě pracují. Jak zní motto Montessori : "Sebevědomí u dětí nevzniká tak, že jim budeme opakovat, jak jsou šikovné, ale pocitem, že se to naučily samy".