reklama

Báječné vánoční cukroví: recepty, které zvládnou i děti

Vánoce se blíží a s nimi čas pečení cukroví. Děti začínají být při zaslechnutí magického slova Vánoce netrpělivé a budou dělat všechno proto, aby předvedly, že si dárky pod stromeček zaslouží. Co takhle pomoci s přípravou cukroví, dovolíte jim to?

Pečení s dětmi
Pečení s dětmi | Foto: Profimedia.cz

Vánoce se blíží a s nimi čas pečení cukroví. Děti začínají být při zaslechnutí magického slova Vánoce netrpělivé a budou dělat všechno proto, aby předvedly, že si dárky pod stromeček zaslouží. Co takhle pomoci s přípravou cukroví, dovolíte jim to?

Jsou rodiče, kteří se k pomoci malých dětí v kuchyni staví negativně. Jejich obavy jsou na místě. V kuchyni na děti číhá spousta nástrah a nebezpečí úrazu. Pak jsou ale rodiče, kteří se k tomu staví se selským rozumem a řídí pravidlem, že prvním popálením o horkou troubu se dítě učí…

GALERII ÚŽASNÉHO VÁNOČNÍHO CUKROVÍ NAJDETE ZDE.

RECEPTY NA BÁJEČNÉ VÁNOČNÍ CUKROVÍ NAJDETE ZDE.

Kdy začít?

Batole sedící v dětské stoličce vám asi moc nepomůže, ale s přibývajícím věkem se nabídka dětských činností v kuchyni rozrůstá. Pomoc se zpracováním těsta a vykrajování vánočních motivů je přímo ideální pro kuchařské začátky. Začnete-li s učením dětí od útlého věku, sklidíte později ovoce úspěchu v podobě samostatnosti.

Dítě bude schopné si samo ohřát večeři, zvládne připravit malé pohoštění pro kamarády nebo pohlídá večeři v troubě, zatímco si odskočíte k jiným povinnostem. Navíc si díky brzkým začátkům a pozitivnímu přístupu rodičů vybuduje vztah k vaření, což je do budoucna velký přínos.

Rozhodně proto děti od pomoci v kuchyni neodrazujte, ale ani je nenuťte. Snaha by se později minula účinkem. Dávejte jim jednoduché úkoly, o nichž jste přesvědčeni, že je hravě zvládnou. Budou pak mít radost z vydařeného výsledku a práce je bude bavit i v budoucnu. Navíc samostatně připravené jídlo dětem vždycky lépe chutná…

Co zvládnou děti?

  • přebírat lískové oříšky
  • třídit sušené a kandované ovoce
  • míchat směs na konečnou polevu
  • vykrajovat linecké nebo perníkové těsto
  • mazat linecká kolečka a srdíčka marmeládou a slepovat
  • zdobit perníčky
  • tvarovat rohlíčky

Jak předejít pohromám

Malé dítě by mělo být bezpečně usazené v dětské židličce, z níž pohodlně dosáhne na pracovní desku. Jako kuchyňské náčiní dávejte dětem jen to nerozbitné a v žádném případě ostré. Ideální je dřevěné nebo plastové kuchyňské náčiní. Ujistěte se, že na podlaze není rozlitá voda, po které by dítě mohlo uklouznout. Špičaté rohy zabezpečte plastovými kryty stejně jako elektrické zásuvky. V dnešní době je téměř pravidlem mít troubu ve výšce očí, a to jak pro bezpečnost dětí, tak pro tu vaši. Dvířka trouby by měla být opatřená dvojitým sklem, které se při pečení nerozpálí a dítě se při dotyku nezraní. Je-li varná plocha dítěti dostupná, měla by být opatřena bezpečnostní ohrádkou. Sporák by měl mít dětskou bezpečnostní pojistku pro případ, že by dítě napadlo si hrát s knoflíky. Neukládejte ostré nože do společné zásuvky s příbory.

zdroj: Vše o vaření

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama