Aby návrat po mateřské nebolel. Máme pro vás 5 tipů!
Návrat z rodičovské dovolené do zaměstnání je pro většinu maminek stresující. Čím delší dobu byly s dětmi doma, tím větší tlak obvykle pociťují. Na co se zaměřit, aby návrat proběhl bez zbytečného stresu a komplikací? Poradíme vám!
Návrat z rodičovské dovolené do zaměstnání je pro většinu maminek stresující. Čím delší dobu byly s dětmi doma, tím větší tlak obvykle pociťují.
Mají strach, že svou práci už zapomněly, že nezapadnou do nového kolektivu nebo že nebudou zvládat zároveň zaměstnání i výchovu dítěte. Na co se zaměřit, aby návrat proběhl bez zbytečného stresu a komplikací? Poradíme vám!
1. Vyhněte se fixní pracovní době!
Mateřství a s ním spojená péče o dítě s sebou přináší celou řadu povinností, které je často nutné řešit operativně a ihned. Fixní pracovní doba to může matkám po rodičovské dovolené velice komplikovat.Vyplatí se proto najít si zaměstnání s flexibilní pracovní dobou, které umožní skloubit péči o rodinu a práci podle aktuálních časových možností. Navíc se díky této možnosti stávají maminky s dětmi skvělými time-manažerkami, které si dokážou perfektně zorganizovat čas a efektivně uspořádat povinnosti, na čemž vydělá i firma.
2. Informujte se, do čeho jdete!
Mnoho žen řeší návrat do zaměstnání až těsně před termínem nástupu, což je velká chyba. I když matka s malým dítětem předem ví, že bude několik let mimo pracovní kolotoč, neměla by na dění v zaměstnání zapomínat. Vyplatí se sledovat změny na pracovišti i po dobu mateřské dovolené. Pokud mají možnost, měly by se maminky účastnit nejrůznějších firemních akcí. Díky tomu mohou posílit postavení ve společnosti a obnovit slábnoucí kontakty s kolegy. Navíc rozhodně není od věci zjistit, že oddělení, kam se vrací, má nového šéfa, se kterým skvěle vychází, nebo naopak, s nímž se nemůže vystát...
3. Sledujte svůj obor!
Spousta žen se s nástupem na mateřskou dovolenou přestane zajímat o svůj pracovní obor. Nejdřív prostě pak čas, potom nálada. Neuvědomují si, že se po třech, čtyřech letech může stát mnoho změn v oblasti technologické či informační. Vyplatí se proto využít rodičovskou dovolenou k profesnímu růstu, strávit volnější čas alespoň zčásti studiem nebo návštěvou vzdělávacích kurzů.
4. Práce z domova je ideální!
Maminky od rodiny už většinou netouží trávit v zaměstnání tolik času jako mladé ženy bez závazků, zato si umí práci lépe zorganizovat. Prozíravé firmy toho využívají a nabízejí alternativní pracovní úvazky, ať už jde o zkrácený úvazek, který může činit třeba 4 hodiny denně, práci z domova či sdílené pracovní místo, kdy se dva zaměstnanci střídají v rámci jedné pozice. Před nástupem do zaměstnání se vyplatí zjistit, zda firma podobnou nabídku nemá, případně se zkusit domluvit, jestli by o ní neuvažovala.
5. Firemní školky, sen pracujících žen!
Firemní jesle a školky, to je sen snad každé pracující matky, ale bohužel nepříliš častá realita. Přestože je to výhodné pro obě strany, neexistuje mnoho zaměstnavatelů, kteří v rámci sociální politiky vycházejí ženám takto vstříc, byť je statisticky prokázáno, že se to vyplatí. Přesto se takové firmy najdou. Pokud máte možnost nastoupit právě do ní, rozhodně neváhejte! Obecně tam můžete očekávat lepší pracovní prostředí a firemní kulturu, ale také celkové vztahy mezi lidmi.
zdroj: datalife.cz
--------------------------------------------------------------------------------
Kde nalézt vhodná volná pracovní místa?