reklama

"A proč?" Odpovědi na dětské otázky, které nás vytáčí

I když své ratolesti nekonečně milujeme, někdy si přejeme, aby na sobě měly skryté tlačítko "OFF". Obzvlášť silně to pociťujeme ve chvíli, kdy nás moří dotazy, jejichž řešení se snad nedá najít ani na Googlu.

Foto: iStock

Stačí si ale vzpomenout na vlastní dětství. Jak jsme se dospělých zvídavě ptali a oni nás odbyli. Třeba spojením "protože proto". Poznávat svět nevinnýma očima je ale úžasná zkušenost, kterou prožijeme pouze jednou. Pojďme ji tedy našim nejmenším zpříjemnit.

Venku chumelí, uvnitř tramvaje je ale pěkné vedro. Mačká se tu na sebe spousta cestujících, většina z nich se dívá na displej mobilu. Ticho najednou přetne vysoký hlásek: "A mamí, proč je voda mokrá?" Schválně, kdo z nás by věděl odpověď?

Namístě by bylo říct, že všechno na světě má svoji podobu. Některé věci jsou pevné, jiné zase kapalné. Voda je mokrá proto, že obsahuje molekuly, které mají tu vlastnost, že se dokážou zachytit na povrchu: proto máme třeba mokré ruce. Voda nám připadá mokrá, protože to tak vnímáme díky hmatu. Dítěti ale můžeme jednoduše říct: "Voda je mokrá, protože naše kůže to tak vnímá díky částečkám vody, které se na ní zachytávají."

Hitparáda zvídavých dětských dotazů

1) Jak to, že letadlo visí ve vzduchu?

Odpověď: Vynálezci-inženýři pro letadlo vymysleli takový tvar křídel, který ho udrží pomocí motorů ve vzduchu.

2) Proč se nedělají granule pro kočky s příchutí myší?

Odpověď: Jídlo pro psy a kočky testují lidé. A ochutnávat myší příchuť by asi nikdo nechtěl. Kočkám domácím by navíc myši nemusely chutnat, protože je rády loví, ale často je nechtějí jíst.

3) Proč jsou hovínka hnědá?

Odpověď: Protože tělo zdravého člověka produkuje barvivo, které naše výkaly takhle obarví. Jiné odstíny stolice, jako zelená, žlutá nebo červená, mohou nasvědčovat o nemoci.

4) Proč má maminka prsa a tatínek ne?

Odpověď: O rozdílech mezi pohlavími hovořte adekvátně věku dítěte. Nazývejte věci pravými jmény, ale nemusíte zacházet do detailů. Potomek se vás sám zeptá, až ho to bude zajímat. Nestyďte se, nedělejte z této otázky tabu, aby ratolest neměla pocit, že se ptá na něco nestydatého.

5) Proč je krev červená, když jsou žíly modré?

Odpověď: Naše oči vnímají barvy podle toho, jaké na ně dopadá světlo. Přes vrstvu kůže vidíme červenou barvu jako modrou.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama