reklama

4 tipy, jak si s dětmi během léta procvičit angličtinu

Znáte to: Opakování je matkou moudrosti. Jak si s dětmi přes období prázdnin, kdy si vypínají mozek, opakovat to, co se přes školní rok v angličtině naučily? Ideálně hrou. Tady jsou naše čtyři tipy, jak na ně.

Foto: iStock

Samozřejmě, i takové opakování hrou má vyžaduje od nás dospělých zainteresovanost. Stojí to více námahy, než dát dítěti do ruky tablet s větou "hraj si."

"Angličtina se stává univerzálním dorozumívacím jazykem pro lidi z téměř celého světa. Děti si proto anglické znalosti procvičí nejen v zemích, kde se mluví jen anglicky, ale také na dovolené v Chorvatsku nebo Itálii," říká Lucie Bechná, manažerka pro Helen Doron English v České republice.

4 tipy, jak angličtinu procvičit a nezprotivit

1) Procvičování při jízdě v autě, letadle, autobuse nebo ve vlaku

 Při přípravě na aktivní používání angličtiny přijdou vhod hry, jako jsou například tichá pošta, slovní fotbal, pantomima nebo výměna rolí - dítě se stane rodičem, prodavačem či učitelem, a rodič naopak dítětem nebo nakupujícím. "Funguje to bezvadně. Děti si velmi cení toho, že jim někdo důvěřuje, že je nechá hrát kupříkladu roli učitele a rády se do toho pustí," říká Lucie Bechná.

2) Příklady táhnou…

Děti by měly vnímat, že se ani jejich rodiče angličtiny "nebojí" a během dovolené ji často používají. Proto je vhodné děti přizvat ke konverzaci s ubytovatelem, při přihlašování do hotelu nebo k jednání v autopůjčovně. Stačí, když budou poslouchat a vnímat vaši konverzaci. Uvidí, že ani vy se toho nebojíte a dodá jim to kuráž.

3) Zapojte své děti do objednávání jídla

Dobrou motivací pro použití angličtiny je objednávání jídla v restauraci nebo u stánku. Podobně funguje nákup vytoužené hračky. Pokud má dítě chuť na zmrzlinu, ať si ji objedná samo. A další den může už objednávat pro celou rodinu. Když chce plyšového medvěda, ať si o něj řekne v obchodě bez pomoci rodičů. "Známe to z výuky. Pokud před děti postavíme stůl plný jídla a ony si mohou vzít, až když řeknou celou větou, co chtějí, tak mluví jako kniha. A dokonce se předhánějí, aby na ně zbylo co nejvíce," radí Lucie Bechná.

4) Nezapomeňte chválit a motivovat

Rodiče by měli děti pochválit za jakýkoli pokus o anglickou konverzaci. Naopak není vhodné děti od konverzace odrazovat slovy "To raději řeknu já, ty to nezvládneš." Takový přístup může dětem používání angličtiny zprotivit jednou provždy.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama