reklama

4 tipy, jak si s dětmi během léta procvičit angličtinu

Znáte to: Opakování je matkou moudrosti. Jak si s dětmi přes období prázdnin, kdy si vypínají mozek, opakovat to, co se přes školní rok v angličtině naučily? Ideálně hrou. Tady jsou naše čtyři tipy, jak na ně.

Foto: iStock

Samozřejmě, i takové opakování hrou má vyžaduje od nás dospělých zainteresovanost. Stojí to více námahy, než dát dítěti do ruky tablet s větou "hraj si."

"Angličtina se stává univerzálním dorozumívacím jazykem pro lidi z téměř celého světa. Děti si proto anglické znalosti procvičí nejen v zemích, kde se mluví jen anglicky, ale také na dovolené v Chorvatsku nebo Itálii," říká Lucie Bechná, manažerka pro Helen Doron English v České republice.

4 tipy, jak angličtinu procvičit a nezprotivit

1) Procvičování při jízdě v autě, letadle, autobuse nebo ve vlaku

 Při přípravě na aktivní používání angličtiny přijdou vhod hry, jako jsou například tichá pošta, slovní fotbal, pantomima nebo výměna rolí - dítě se stane rodičem, prodavačem či učitelem, a rodič naopak dítětem nebo nakupujícím. "Funguje to bezvadně. Děti si velmi cení toho, že jim někdo důvěřuje, že je nechá hrát kupříkladu roli učitele a rády se do toho pustí," říká Lucie Bechná.

2) Příklady táhnou…

Děti by měly vnímat, že se ani jejich rodiče angličtiny "nebojí" a během dovolené ji často používají. Proto je vhodné děti přizvat ke konverzaci s ubytovatelem, při přihlašování do hotelu nebo k jednání v autopůjčovně. Stačí, když budou poslouchat a vnímat vaši konverzaci. Uvidí, že ani vy se toho nebojíte a dodá jim to kuráž.

3) Zapojte své děti do objednávání jídla

Dobrou motivací pro použití angličtiny je objednávání jídla v restauraci nebo u stánku. Podobně funguje nákup vytoužené hračky. Pokud má dítě chuť na zmrzlinu, ať si ji objedná samo. A další den může už objednávat pro celou rodinu. Když chce plyšového medvěda, ať si o něj řekne v obchodě bez pomoci rodičů. "Známe to z výuky. Pokud před děti postavíme stůl plný jídla a ony si mohou vzít, až když řeknou celou větou, co chtějí, tak mluví jako kniha. A dokonce se předhánějí, aby na ně zbylo co nejvíce," radí Lucie Bechná.

4) Nezapomeňte chválit a motivovat

Rodiče by měli děti pochválit za jakýkoli pokus o anglickou konverzaci. Naopak není vhodné děti od konverzace odrazovat slovy "To raději řeknu já, ty to nezvládneš." Takový přístup může dětem používání angličtiny zprotivit jednou provždy.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama