reklama

25 panen porodilo děti: Hrají si lékaři na Boha?

To, co ve středověku představovalo mystérium neposkvrněného početí, se dnes státvá běžnou medicínskou praxí.

Foto: Thinkstock

"Porodila syna Jezu Krista, sama Panna čistá..."  To, co ve středověku představovalo mystérium neposkvrněného početí, je dnes běžnou medicínskou praxí.

Jak upozornil britský list Daily Mail, za posledních 5 let přivedlo díky umělému oplodnění in vitro neboli ve zkumavce (IVF) v Anglii na svět miminko minimálně 25 žen, přestože nikdy nepoznaly fyzickou lásku muže. Byly to mladé dívky, heterosexuálky a panny. Prostě nenašly toho pravého, a tak se na něj rozhodly nečekat.

Jen hračka na polici?

Tracey Sainsbury, lékař z londýnské ženské kliniky, nevidí v novém trendu žádný problém. "Každá z nich měla nějaký důvod: Nedokázala najít životního partnera, nelákal ji sex či to byla lesbička. Nebo chtěla na toho pravého muže do budoucna počkat, nicméně po dítěti toužila hned teď," uvedl pro Daily Mail.

Doporučujeme: 5 nejdražších panenství světa: Prodaly se za miliony?

Trend obcházet muže se pochopitelně nelíbí náboženským organizacím, ale ani civilním zastáncům tradiční rodiny. "Čím je pro tyto ženy dítě? Medvídkem na polici s hračkami? Příroda chtěla, aby žena měla děti s mužem. Je mi smutno, když vidím, jak se tento přirozený záměr pokřivuje," postěžovala si Josephine Quintavalle z organizace Corethics (Comment on Reproductive Ethics). Myslí si, že omezení otcovské role dětem neprospívá. "Když se jednou vydáme touto cestou, kde asi skončíme?" ptá se.

Podobný názor zastávají také církevní hodnostáři. Máma a táta spojení v manželství - tak jedině podle nich vypadá vhodná rodina pro dítě.

Právo jít vlastní cestou

Může uškodit vývoji dítěte, že bude odmalička vyrůstat pouze s matkou? O tom vedou psychologové spory. Ve demokratické západní společnosti, kde se spousta dětí rodí svobodným ženám a kde ženy zůstávají s dětmi po rozvodu samy, jsou to ovšem diskuze povětšinou plané.

Čtěte také: Kdy je nejlepší být matkou: Ve 20, 30 nebo 40 letech?

"Tyto ženy mají právo vybrat si vlastní cestu, i když my musíme zvážit, proč tak činí," konstatuje Laura Witjens, ředitelka kliniky pro umělé oplodnění National Gamete Donation Trust. Poměrně vysoká částka za oplodnění, 5000 britských liber (v přepočtu asi 190 000 Kč), proto k zákroku nestačí. Kliniky navíc dbají, aby se dítě narodilo do dobrých podmínek. Matky také musí vzít na vědomí, že děti, které touto cestou přijdou na svět, mají po dosažení 18. roku právo dozvědět se, kdo je jejich otec.

Obejdou se bez mužů?

Obejdou se maminky s dětmi bez mužů? Zcela jistě. Podle Laury Witjens společnost zbytečně "vyšiluje", když vidí, že chce otěhotnět single žena. "Panenské" matky jsou finančně i emočně způsobilé postarat se o dítě minimálně stejně jako rozvedené matky samoživitelky.

Jestli ovšem budou tyto ženy dobrými maminkami, to je jiná otázka. Obvykle jde totiž o mladé dívky okolo dvaceti let, které studují nebo mají běžné zaměstnání - žádná kariéra - a často ještě žijí s rodiči. Touží po dítěti a nechtějí čekat, jestli pro založení rodiny najdou toho pravého.

Bez muže se při umělém oplodnění i v běžném životě obejdou v pohodě. Budou ale dost emocionálně vyspělé, aby zvládly péči o dítě? A budou schopny dát mu dost lásky? Jejich strach z navázání úzkého fyzického kontaktu s jiným člověkem o tom tak úplně nesvědčí.

Že pokrok vědy umožňuje otěhotnět i pannám je jedna věc - měli by to však lékaři skutečně umožňovat? Na druhou stranu, mezi "panenskou" matkou a rozvedenou matkou samoživitelkou je jediný rozdíl: sex s mužem, respektive jeho neznalost. Měl by tento fakt být důvodem, proč jedné z nich odepřít dítě?

O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nový trend v Evropě: Ženy chtějí děti i bez mužů

Chodíte doma nazí? Může se to nevyplatit!

Čím víc sexu, tím lepší sperma

reklama
Doporučené recepty
    reklama