reklama

10 rad, jak zachránit vaše dítě. Před nadváhou

Každý pátý Čech má nadváhu nebo je obézní. A mezi nimi jsou i děti. Neutěšujte se tím, že z toho vyroste a radši rychle zakročte. Poradíme vám jak.

Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

Každý pátý Čech má nadváhu nebo je obézní. A mezi nimi jsou i děti. Neutěšujte se tím, že z toho vyroste a radši rychle zakročte. Poradíme vám jak.

Vysvětlení, proč se nadváha v posledních třiceti letech tak nebezpečně rozšiřuje, existuje celá řada, největší roli ale jednoznačně hraje změna našeho životního prostředí, stylu a návyků.

V žádném případě nehledejte příčinu v genech - genetická výbava dětí i rodičů je stejná. Děti z nadváhy a obezity samozřejmě „vyrůst" mohou, ale pouze v případě, že dítě ve spolupráci s rodinou začne účinně pracovat na změně životosprávy.
 
K tomu je dobré si uvědomit, že čím déle děti nadváhou či obezitou trpí, tím dříve se u nich velice pravděpodobně objeví onemocnění, která se dříve projevovala až ve vyšším věku. Lidé s obezitou mají oproti lidem s normální hmotností pětkrát vyšší riziko, že budou mít cukrovku a vysoký krevní tlak!

Přinášíme vám proto deset tipů, jak předcházet nadváze a obezitě v dětství:

1. Pravidelný pohyb

Ze všech dostupných postupů je nejúčinnější metodou v prevenci nejen nadváhy a obezity, ale třeba i cukrovky. Navíc zde platí rčení, že co se v dětství naučíš, budeš používat celý život. Dejte svým dětem možnost poznat, jak je pohyb příjemný - později to půjde hůř.

2. Pravidelné stravování

Nezapomínejte na snídani, její vynechání ve stravovacím režimu většinou vede k rychlému doplnění energie formou sušenek nebo slazených nápojů během vyučování, což je častou příčinou vzniku nadváhy u dětí.

3. Dostatek ovoce a zeleniny

Nejen že dodají spoustu vitamínů, ale také zasytí, a tak dítě už nebude mít chuť na něco dobrého a nebude vyhledávat sladkosti. Ideální je jíst ovoce nebo zeleninu minimálně třikrát denně.

4. Soustřeďte se na jídlo

Provozování jiných činností při jídle vede k tomu, že obvykle sníte více, než potřebujete, jelikož tyto vjemy zakryjí pocit nasycení.

5. Vyhýbejte se reklamám

Častým spouštěčem nadváhy bývají právě televizní reklamy na potraviny, které jsou čím dál tím více zaměřeny na děti. Snažte se to tedy vymyslet tak, aby jich dítě vidělo co nejméně. Stejně tak je dobré vyhýbat se „rizikovým" uličkám v nákupních centrech.

6. Pravidelný spánek

Dostatečný a pravidelný spánek je pro dítě zcela zásadní, jinak bude unavené, neodpočinuté a energii bude získávat z okamžitých zdrojů, tedy jídla a pití.

7. Dostatek mléčných výrobků

Obsahují totiž vápník, který je důležitý pro stavbu kostí.

8. Žádné diety

Děti by neměly držet žádné moderní redukční diety (pozor zvláště u dívek). Existuje celá řada "věrohodných" rad a programů, jak zaručeně zhubnout. Většinou ale nefungují. O redukci hmotnosti u vašich dětí se raději poraďte se svým dětským lékařem, zvláště v případech, kdy se jedná o kompletní změnu stravovacího režimu.

9. Zapojte celou rodinu

Budete-li změny stravovacích návyků, které vám naordinoval dětský lékař, uplatňovat pouze na dítě, očekávaného efektu velice pravděpodobně nedosáhnete.

10. Omezte počítač a televizi

Na hraní počítačových her, surfování po internetu nebo sledování televize stanovte dětem týdenní časový limit, a ještě lépe ho kompenzujte aktivním pohybem, zvláště je-li venku hezké počasí.

Nezapomeňte, že rodiče mají jít dětem příkladem, pokuste se tedy řídit desaterem společně svými dětmi. Budete překvapeni, jak to na vás bude fungovat!

Zdroj: Fithall.cz

reklama
reklama
reklama