reklama
  • Wiki
  • Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback je plemeno rozpoznatelné na první pohled díky pruhu srsti rostoucímu obráceně na hřbetu. Je to důstojný a inteligentní pes. Vhodný rodinný společník, který vyjde jak s dětmi tak s případnými ostatními domácími mazlíčky. Má výborné lovecké instinky, oceníte jej také jako hlídače.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi velká plemena. Výška v kohoutku se pohybuje od 61 do 69cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 32 do 36,5kg. Hřbet je silný s pruhem srsti rostoucím opačně od lopatek po konec beder. Hlava je středně velká a plochá. Oči jsou kulaté v barvě srsti. Uši jsou středně velké, nasazené vysoko a neseny přilehlé k hlavě. Tlapky jsou kulaté. Ocas je přimeřeně dlouhý, od kořene silný a zuzužícísí se ke špičce. Srst je krátká,hustá a hladká. Barva srsti je světle pšeničná ař červená pšeničná. Povoleno je trocha bilých chlupů na hrudi a prstech.
Toto plemeno se dožívá v průměru 12 let.

Povaha

Ridgeback je velmi inteligetní, občas tvrdohlavý pes. Je to rodinný pes, který nutně potřebuje kontakt se svými majiteli. Není to pes do kotce! Výborné hlídací vlastnosti a touha po kontaktu s lidmi z něj dělá ideálního rodinného společníka. Toto plemeno štěká v případech, kdy se děje opravdu něco zásadního. Bez sebemenších problémů vyjde s ostatními domácími mazlíčky.

Rhodéský ridgeback- charakteristické rysy

- přátelský
- inteligentní
– samostatný
– společenský

Výchova a péče o psa

Výchova psa začíná od štěněcího věku. Ve výcviku je nezbytná pevnost, ale ne hrubost. Vyrovnanost a důslednost. Nespravedlivé jednání si toto plemeno dobře pamatuje. Ridgeback potřebuje hodně pohybu, dlouhé procházky. V opačném případě bude doma velmi neklidný. Věnovat se společne také můžete loveckému výcviku, agility nebo terenním dostihům.
Péče o srst je nenáročná. V době línání je potřeba občas psa vykártáčovat gumovou rukavicí.
U totoho plemene se obzvlášť vyplatí koupit štěně s PP. Jedním z důvodů je závážná dědičná kožní nemoc dermoid sinus. Zkušený chovatel toto závážné a bolestivé onemocnění vedoucí k úhynu zvířete rozpozná. Štěně s touto vadou je uspáno a fena či pes vyřazen z chovu. Jako všechna velká plenema i ridgeback má sklon k dysplazii kyčelních kloubů. Štěnata se proto nesmí překrmovat.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina 6 – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 3. příbuzná plenema bez zkoušky z výkonu. Informace ohledně chovu naleznete na www.ckrr.cz.

Historie plemene

Původem pochází tento pes Afriky. Využíván byl na lov lvů, ochranu majitele a jeho majetku. Musel se sám při lovu rozhodovat, běžet dlouhé trati v horkém podnebí, výborně stopovat. Toto plemeno zaujalo lovce zvířat Cornelia van Rooyena, který jej díky jeho scopnostem začal křížit se svými psi. V roce 1922 bylo toto plemeno uznáno a zapsáno do plemenného standardu.

Podobná plemena

- Dalmatin
- Vydrař
- Polský chrt

Související články

reklama
reklama
reklama