reklama

Restituce: Týmy se seznámily, v lednu představí fakta

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Expertní týmy složené ze zástupců ČSSD, hnutí ANO a představitelů církví a náboženských společností se prvně sešly k jednání o restitucích. "Dohodli jsme se, že se dohodneme, že budeme postupovat tak, aby veškeré záležitosti spojené s realizací zákona byly transparentní, v jednáních budeme pokračovat - další proběhne v lednu již nad konkrétními tématy," řekla po schůzce zástupkyně sociální demokracie v expertní skupině, senátorka Alena Gajdůšková.

Jediným konkrétnějším výstupem úterního jednání je shoda na ustanovení pracovní skupiny, která by měla celý postup implementace zákona o církevních restitucích monitorovat. Tématy příštích jednání by potom mělo být zejména vyřešení problematiky Pražského hradu, finančních náhrad a zprůhlednění veškerých procesů při vydávání majetku a finančním vyrovnání.

Obě strany si výsledky úterního jednání pochvalovaly. "Na dnešním jednání zazněla od obou zastoupených stran jednoznačně pozitivní zpráva, tedy že ten zákon je ctěný - a pokud by se měl někdy v budoucnosti měnit, tak pouze po dohodě s církvemi, to je pro nás mimořádně cenné," nechal se slyšet tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

Podle sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba budou další jednání probíhat zejména v duchu vzájemného přesvědčování o spravedlnosti toho či onoho řešení.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama