reklama

Kuchařky bez domova vaří pro vegany i labužníky. Inspirujte se jejich recepty

Již čtyři sezony funguje na Praze 5 Jídelna Kuchařek bez domova. Bistro nedaleko Malostranského hřbitova je součástí sociálního podniku Jak doma zaměstnávající ženy, které se ocitly v sociální tísni nebo žijí na ulici. Nabízí veganské obědy, sladké i slané dobroty a připravují také catering. Vyzkoušejte některý z jejich pěti podzimních receptů.

Recepty Kuchařky bez domova Prohlédnout grafiku
Recepty Kuchařky bez domova | Foto: Archiv Kuchařek bez domova

Jídelna sociálního podniku Jako doma, zaměstnávající ženy v sociální tísni a bez domova, vznikla po několika letech provozu stánku na pražském Smíchově v roce 2017. Od začátku se provozovatelky rozhodly vařit vegansky, udržitelně a prodávat jídlo za dostupné ceny.

"Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti. Nezisková organizace Jako doma nám umožnila získat práci, veřejně prezentovat své kulinářské umění a měnit společenské vnímání bezdomovectví. V březnu 2017 jsme otevřely bistro,
kde máme krásnou profesionální kuchyň, ve které připravujeme čistě rostlinné pokrmy i na cateringy a venkovní akce a kde je zároveň můžete v jídelně přímo ochutnat," říkají zaměstnankyně. 

K jejich nejoblíbenějším jídlům patří ukrajinský boršč, česká kulajda, houby s rýží a houbovou omáčkou, "segedín" a další. Specialitou jsou pomazánky s domácím chlebem, který si samy pečou. Ze sladkých pokrmů nabízí čokoládovo-avokádový dort, čokoládové brownies nebo banánovou bábovku. 

Ženy pro vás vybraly recepty, které si můžete uvařit i doma.

reklama
reklama