reklama

Rakouská dálnice: Slováci ano, Češi ne

Bratislava, Brno - Na Slovensku otevírají 172 kilometrů dálnice ze severu až k rakouské hranici. Uvnitř MAPA

Slovensku se tak podařilo vybudovat dálniční spojení k rakouským hranicím dříve než v Česku.

A Slovensko se také dříve než ČR dočká dálničního napojení z rakouské strany. Dálnice z Vídně ke slovenským hranicím se už staví a bude hotova za dva roky. "Předpokládáme, že do konce roku 2007 by mělo být dokončené dálniční spojení hlavních měst Slovenska a Rakouska," uvedl prezident Průmyslového sdružení Niederösterreich Norbert Zimmermann.

Klikněte na MAPU

Silniční spojení z Vídně na hranice s Českem u Mikulova by mohlo být podle předběžných předpokladů hotovo asi o dva až tři roky později.

Cesta na sever

Slovensko už o víkendu otevřelo čtyři kilometry dálnice okolo sídliště Petržalka v Bratislavě. Kompletní je tak celý dálniční úsek okolo slovenského hlavního města směrem na sever Slovenska a k hranicím s Rakouskem.

V pátek pak řidiči poprvé budou moci projet  také po dalším novém úseku dálnice D1 z Bratislavy do Žiliny mezi obcemi Ladce a Sverepec.

2010? 2020?

V Česku zatím řidiči na dálniční spojení s Rakouskem čekají marně. Rychlostní silnice R52 na hraniční přechod v Mikulově se má začít stavět v roce 2007 a dokončena má být o tři roky později. Termín zahájení výstavby však ještě jistý není. Proti silnici protestují občanská sdružení - už podala žalobu na ministerstvo životního prostředí, které s trasou této silnice v blízkosti Chráněné krajinné oblasti Pálava souhlasilo.#reklama

Ještě pozdější termín dokončení je u dálnice D3 z Prahy přes České Budějovice k rakouským hranicím. Tam se plánuje její dokončení na rok 2020. Z dálnice, která se chystá už od roku 1939, je dosud hotový jen obchvat Tábora a několik kilometrů severně nad městem.

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama