reklama

Radnice slíbila, že studna s DDT zmizí

Benešov - Benešovská radnice slíbila, že do poloviny příštího roku zmizí studna kontaminovaná nebezpečným DDT v místní části Bedrč.

Studna se vyčistí a zřejmě zruší, řekl místostarosta Roman Lajpert. Náklady zatím nedokázal říct, město by na ni mělo dostat dotaci.

Studnu v Bedrči kdysi užívalo tamní zemědělské družstvo. V 50. letech minulého století byla zasypána. Loňský průzkum v ní potvrdil DDT. Odborníci nález označili za havarijní stav. Hydrogeologové upozornili, že mohou být ohrožené spodní vody. Po původci znečištění neúspěšně pátrala policie. (mapa ZDE)

Podle místostarosty mohla být nebezpečná studna odstraněna už před lety. Obyvatelé o ní údajně věděli, ale nikdo tehdy nic neřekl. "Naštěstí se nic nestalo," dodal místostarosta.

Používání DDT jako pesticidu bylo v tehdejším Československu zakázáno v roce 1974 a s jeho výrobou se skončilo v roce 1983. I
přes zákaz ho ale na území republiky používala sovětská armáda. Zapomenuté odložené zásoby nebezpečné látky se pořád objevují. Ve středních Čechách byly zjištěny například i v obci Pátek na Nymbursku.

Středočeský kraj má havarijní fond na ochranu jakosti vod. Přispívá z něj městům na nápravu havarijních stavů na vodách, pokud nápravná opatření nelze uložit původci havárie. Pomohl i Benešovu s průzkumem okolí studny v Bedrči.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama