reklama

Putin v Praze: dlouhé měsíce příprav

Návštěva nejvyššího představitele státu se podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře obvykle připravuje více než rok.

Vladimira Putina pozval na první oficiální návštěvu Prahy český prezident Václav Klaus.

A v té chvíli začala práce pro diplomaty. Nejprve musí dojednat ty nejzákladnější věci: zda je návštěva vůbec možná, kdy by se mohla uskutečnit a o čem by se měla vést jednání.

Debata o energii

Postupně se dolaďují detaily, jako jsou přípravy podkladů k jednání, návrhy mezistátních smluv, sepisuje se seznam osob, které by měl Putin navštívit.

O prezidentské návštěvě jednal i ministr zahraničí Cyril Svoboda při své prosincové návštěvě Moskvy, kdy se sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Kromě prezidenta Klause by se měl Putit sejít i s premiérem Jiřím Paroubkem, který by s ruským prezidentem chtěl jednat o dodávkách zemního plynu a ropy po roce 2013, kdy vyprší platné smlouvy.

Dar? Obraz

Při organizaci návštěvy se nesmí zapomenout ani na takové "detaily", jako je třeba rezervace V.I.P salónku na ruzyňském letišti, sestavení jídelníčku na slavnostní večeři nebo výběr vhodných darů.

Klaus chce podle Mf Dnes darovat Putinovi vzácný obraz Hlava rolníka slavného ruského malíře 19. století Ivana Kramského. Dílo za války ukradli němečtí vojáci na Krymu a ze soukromých sbírek se pak dostal do Moravské galerie v Brně.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama