reklama
 

Pudl je hbité a obratné plemeno, které zároveň působí vznešeně a důstojně. Je to energický společník, který s vámi bude chodit na procházky, hrát si s vámi a poté klidně excelovat na výstavách.

Vzhled plemene

U tohoto plemene si můžete vybrat ze čtyř velikostí:
Velký pudl: výška nad 45 do 60 cm
Střední pudl: nad 35 do 45 cm
Trpasličí pudl: nad 28 do 35cm
Toy pudl: nad 24 do 28 cm
Hlava je dobře modelovaná, ušlechtilá. Oči jsou mandlového tvaru, černé nebo tmavě hnědé. Uši jsou dlouhé a podélně visící. Tlapky jsou malé, pevné. Polštářky jsou tvrdé a silné. Ocas je nasazený vysoko a v ČR nesmí být kupírován.
Srst může být:
Kadeřavá – bohatá, hustá, jemná, s texturou podobné vlně, velmi zkadeřená
Šňůrková - bohatá, hustá, jemná, s texturou podobné vlně tvořena šňůrami dlouhými min. 20 cm
Barva srsti je jednobarevná, černá, bílá, hnědá, stříbrná, oranžovoplavá, červenohlavá.
Toto plemeno se dožívá v průměru 14 - 16 let.

Povaha

Toto plemeno je energické a hravé. Miluje vycházky a společné hry. Je to společenské plemeno a proto potřebuje být co nejčastěji se svým majitelem. Vhodným společníkem je také pro odrostlé děti. S ostatními domácími zvířaty, na základě správné socializace, vychází bez problémů.

Pudl - charakteristické rysy

- energický
- společenský
- hravý
- učenlivý

Výchova a péče o psa

Pudl vyniká svou inteligencí a poslušností. Je snadno vycvičitelný a proto vhodný také pro začínající chovatele. Nejlepších výsledků dosáhne chovatel výcvikem hrou. S pudlem se můžete věnovat obedience, dogtrekingu a také dogdancingu.
Srst roste po celém těle. Je nutné ji pravidelně kartáčovat a zastřihovat. Existuje široká škála střihů, záleží na preferenci majitele. U výstavních psů je vhodné svěřit srst do rukou profesionála. Výhodou pudla je, že jeho srst nelíná. Zvýšenou péči je nutné věnovat vnějšímu zvukovodu, který se musí udržovat v čistotě. Zuby musí být pravidelně kontrolovány, protože u tohoto plemene hrozí zubní kámen.
Chovatelé tohoto plemene doporučují nákup štěněte s průkazem původu. Důvodem je bezpodmínečné vyřazení agresivních a hysterických psů z chovů. Štěně s PP pořídíte za cenu okolo 10 000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina IX. – Společenští psi, sekce 2. Pudl, bez pracovní zkoušky. Více informací naleznete na stránkách www.pudlklub.com.

Historie plemene

Pudl pochází z Francie a původně byl používán při lovu divokého ptactva. Populární se stal díky své přátelské povaze a výborné učenlivosti. Pudl také vystupoval v cirkusech. Dodnes je chován jako společenský pes.

Podobná plemena

- Bišonek
- Boloňský psík

Související články

reklama
reklama
reklama