reklama

První jarní den je tady! Oteplí se konečně?

Konečně je tu první jarní den a s ním snad skončí nadvláda dlouhé a studené zimy.

Foto: ISIFA/Thinstock

Už od prvního dne, kdy se v kalendáři píše měsíc březen, všichni netrpělivě čekáme, zda s prvním jarním dnem přijde i tolik postrádané sluníčko a příjemnější teploty. Kdy je tedy letos první jarní den? Právě dnes!

První jarní den a s ním i jarní rovnodennost se koná zpravidla 20. nebo 21. března. První jarní den roku 2013 připadá právě na 20. března, kdy noc trvá stejně jako den, tedy dvanáct hodin. Rovnodennost je okamžik, kdy se Slunce nachází přímo na rovníku. Zajímavostí je, že na jižní polokouli tento den znamená podzimní rovnodennost.

Dlouhodobé předpovědi počasí sice slibují oteplení, jak by také ne, ale dobře víme, jak nás dovede aprílové počasí potrápit.

Budiž nám útěchou, že alespoň dnes je za oknem slunečno a teploty by měly být z celého týdne nejvyšší, i přesto na první jarní den poměrně nízké, 5 až 10 °C. Následující týden dosáhnou nejvyšší denní teploty maximálně 6 až 7 °C. V noci se dostaneme vždy pod bod mrazu, a to až na mínus 6 °C. Ale vydržte. Za měsíc už bude všechno jinak! Komplexní předpověď najdete zde.

První jarní den slavili i Keltové

První jarní den a jarní rovnodennost oslavovali nejen Keltové a Řekové, ale také Římané, Germáni a dokonce i Babyloňané. Právě ti začínali nový rok jarní rovnodenností. Když bylo Slunce přesně nad rovníkem, začínal pro ně nový rok a s ním i jaro.

Čtěte také: Trpíte jarní únavou? Víte, jak se jí zbavit?

20. nebo 21. března? Jak to tedy je?

Datum se může trochu měnit, protože každý rok nastává jarní rovnodennost přibližně o šest hodin později, než tomu bylo o rok dříve. Za změnu data také mohou přestupní roky.

Klimatologické jaro versus astronomické

Klimatologické je už od 1. března a končí 31. května. A jak se projevuje? Nad sníh se derou první jarní květiny, jako sněženky či květy kočiček a ptáci se vracejí z teplých krajin. S klimatologickým jarem jsou spojené i vyšší teploty, o kterých zatím tedy hovořit nemůžeme.

Jaro astronomické začne až do roku 2043 dnem 20. března. Následující roky připadne první jarní den už na 19. března.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nevyšilujte z jarního úklidu: Zvládnete ho v 10 krocích

Jarní únava? 7 tipů, jak se z ní uzdravit

Reportáž: Můj syn se narodil doma ve vaně 

 

Müllerova vila ve Střešovicích je světový unikát. Bez Masaryka by možná nevznikla | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama