reklama

Umí skvěle parkovat a o koupi auta rozhodují ony, vyplývá z průzkumu o řidičkách

Život bez auta si nedovede představit podle posledního výzkumu 77 procent českých řidiček. Každá čtvrtá žena za volantem by ohodnotila své řidičské schopnosti na výbornou a rozhodujícím faktorem při koupi je podle výsledků rozhodně cena.

U mladších párů o pořízení vozu rozhodují častěji ženy, u starších je to naopak.
U mladších párů o pořízení vozu rozhodují častěji ženy, u starších je to naopak. | Foto: iStock

Pro tři čtvrtiny českých řidiček je auto nepostradatelnou součástí každodenního života. Při koupi auta je pak zajímá hlavně cena a provozní náklady. Ukázal to letošní průzkum společnosti Volkswagen Financial Services. Podle něj by si každá čtvrtá řidička za řízení dala jedničku, třetina se naopak setkala s posměchem, že za volantem sedí žena.

Bez auta si podle průzkumu neumí život představit 77 procent řidiček. Představuje pro ně hlavně pohodlné cestování za koníčky, vzděláním i zážitky, každé třetí ženě auto dává pocit svobody. Jako nutné zlo naopak označilo pořízení vozu sedm procent respondentek, a to například kvůli chybějící veřejné hromadné dopravě.

Žena za volantem jako terč výsměchu? Třetina dotázaných s tím má zkušenost

Polovina dotázaných žen zhodnotila své řidičské schopnosti jako průměrné, každá čtvrtá by si za ně dala výbornou. Vůbec nejhůře se vidí řidičky starší 65 let, mezi kterými pětina o sobě tvrdí, že má téměř nulové řidičské schopnosti. Třetina žen pak uvedla, že se kvůli řidičským schopnostem stala terčem posměchu, nejčastěji od neznámých lidí. Výjimkou ale nejsou ani předsudky od rodiny nebo známých, kterým čelila každá pátá řidička.

Rozhodujícím faktorem při koupi vozu je podle průzkumu pro 94 procent Češek cena, následovaná provozními náklady a spotřebou paliva. Nejméně jim podle odpovědí záleží na doplňkové výbavě v podobě jízdních asistentů, vyhřívání sedadel nebo šíři servisní sítě.

Kdo rozhoduje o nákupu? Mladé ženy vládou

U rozhodování o tom, jaké auto si domácnost pořídí, má v pětině případů poslední slovo žena, ve stejném množství případů jejich partner a ve zbytku jde o společné rozhodnutí. U mladších párů o pořízení vozu rozhodují častěji ženy, u starších je to naopak. Ženy častěji rozhodují o barvě, velikosti kufru nebo počtu sedadel, zatímco jejich partneři většinou volí typ motoru nebo konkrétní položky výbavy. 

Rozpolcené jsou řidičky v otázce, kdo má zajišťovat servisní prohlídky. Zatímco tři čtvrtiny si je zařizují samy, ať už v autorizovaných (24 %) nebo neautorizovaných servisech (21 %), u známých (27 %) nebo vlastníma rukama (6 %), zbytek přenechává starosti spojené s výměnou pneumatik, prohlídkou kapalin a pravidelnými prohlídkami na partnerovi nebo známých. 

Kdo auto zaplatí? 

Velké rozdíly mezi respondentkami zaznamenal průzkum v oblasti financování vozu. Přibližně každá pátá žena svůj první vůz dostala jako dar, o něco větší počet řidiček svůj první vůz pořídil za pomoci finančních společností. Zbytek využil postupně ustupující nákup za hotové.

Zájem o jiné formy financování ale postupně roste, v posledních letech se mezi ženami například zdvojnásobil na zhruba 12 procent zájem o operativní leasing. "Ilustruje to trend postupného přechodu od potřeby automobil vlastnit k tomu, ho užívat. Česká republika tak pomalu dohání západní trendy," uvedl jednatel Volkswagen Financial Services Vratislav Strašil.

Průzkum společnosti se uskutečnil letos v létě prostřednictvím Instant Research a zúčastnilo se ho 500 českých řidiček.

Kvůli roztroušené skleróze hýbe jen hlavou: Je to kruté, ale neumírám, já takhle žiju | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama