reklama

Prsa jako problém - radí primář Lucák

Ostravský plastický chirurg primář MUDr. Otakar Lucák se věnuje zvětšování ňader už 15 let. Zažil přitom hodně. Přečtěte si, co radí ženám.

Ostravský plastický chirurg primář MUDr. Otakar Lucák se věnuje zvětšování ňader už 15 let. Zažil přitom hodně. Přečtěte si, co radí ženám.

Když sledujete dění v této části plastické chirurgie, jaké z toho máte pocity?

Primář Lucák: Zažil jsem i období zvětšování prsou před listopadovou revolucí v roce 1989, dále pak v následujících letech, kdy někteří lidé měli najednou hodně peněz a dávali to najevo, až po dnešní dobu mediálního boomu posouvající estetické chirurgii do centra zájmu veřejnosti, což má pak za následek, že u současné populace vzniká pocit, že kdo neprodělal estetickou operaci, jakoby ani nežil.

Každé období mělo svůj dopad na náš chirurgický pohled na tuto problematiku. V prvním období jsme se jako plastičtí chirurgové se zvětšováním prsou a s implantáty postupně seznamovali. Tedy jaké typy a velikosti implantátů používat, jak správně operovat. Tehdy se implantáty dávaly prakticky pouze jen z podprsní rýhy a zásadně jen pod žlázu. Uložení pod sval tehdy ještě nebylo u nás známo. Průměrná velikost implantátů v té době byla pouze kolem 200 ml, implantáty velikosti 250 ml byly tehdy brány jako obrovské. Současné době se zcela běžně používají implantáty nad 300 ml.

Pak nastalo období, kdy se kvůli tlaku pacientek naopak dávaly až zbytečně velké implantáty. Toto se postupně vytříbilo a v dnešní době, až na výjimky, si většina pacientek přeje implantáty úměrně velké ke své postavě. A to je dobře.

Od "igelitu" k oleji

Jak se mění používané materiály?

Samozřejmě, že v rámci zvyšování lékařské erudice, a také ve svém vlastním zájmu a zájmu našich pacientek, sledujeme veškeré novinky a trendy. První implantáty měly zcela hladký, jakoby igelitový povrch. To ale způsobovalo častější vznik vazivových kontraktur a pooperační tuhnutí prsou.

Zahraniční výzkum v pak zjistil, že změna na povrch strukturovaný (jakoby chlupatý), snižuje počet těchto komplikací, a to dokonce z jedné pacienty ze sta na jednu pacientku z tisíce operovaných žen. To byl velký pokrok.

Co vše se používalo?

Zažil jsem implantáty plněné tekutým silikonoem, který po prasknutí obalu vytékal. Také implantáty plněné vodou - to bylo období, kdy v Americe vznikla fóbie, že silikon prsních implantátů je zdravý škodlivý, aby pak následné studie prokázaly, že tomu tak v žádném případě není. V té době byly dokonce přechodně v USA zakázány. Implantáty plněné vodou jsou na pohmat hodně tvrdé. Navíc se voda časem vypařuje, implantát se tak pomalu zmenšuje a jsou v něm patrné bubliny po chybějící tekutině.

Jak vývoj pokračoval?

Ale už i v Americe se zase vrátili k používání silikonových implantátů, protože tyto opravdu vykazují doposud nejlepší parametry při použití pro zvětšování prsou.

Ve Francii zhruba před pěti - sedmi lety bylo zase období, kdy se používaly implantáty plněné sojovým olejem. Nápad to byl sice průkopnický, leč nešťastný. Sojový gel v implantátech vpravených do těla teplem žlukl a strašně to pak bylo z těla cítit a navíc vznikaly vážné místní komplikace. Všechny implantáty u všech žen, kterým byly tyto implantáty voperovány, musely být vyjmuty.

Pokrok se ale nedá zastavit, že?

Za ta léta, co s nimi pracuji s implantáty pracuji, došlo k jejich výraznému technickému zlepšení, což má za následek vznik daleko menšího počtu komplikací. Přesto si je třeba uvědomit tu podstatnou skutečnost, že se jedná o velmi lukrativní obchod pro firmy, které implantáty vyrábějí. Proto existuje nepřeberné množství firem zabývajících se jejich výrobou. Rozdíl kvality je však obrovský. Doslova málem jsem omdlel, když se mi do rukou dostala nabídka implantátů vyráběných v Číně!

Češi byli u toho

Co se osvědčilo nejvíc?

Dodnes se ve své praxi setkávám s prsními implantáty, které navrhl světoznámý český akademik prof.ing. Otto Wichterle, DRSc.* mimo jiné vynálezce očních čoček a silonového vlákna. Tento vědec kolem roku 1960 navrhl prsní implantáty, které se v tehdejší Československé republice krátce vyráběly a implantovaly. Tehdejší režim však neumožnil další výzkumy v této oblasti a implantáty nebyly dokonalé. Způsobovaly usazování vápníku, implantáty pak postupně zcela ztvrdly a na prsou se nedalo ležet. Na pohmat byla prsa jakoby uvnitř s kamenem. Ještě i nyní po mnoha letech se na naší kliniku obracejí pacienty se žádostí o jejich odstranění, případně výměnu za nové. Poslední takový zákrok jsem prováděl před necelým půl rokem.

Byly levnější?

Samozřejmě, za zlomkovou cenu proti těm nejlepším značkovým implantátům. Co dodat? Čínskou rýži jistě, ale prsní implantáty? Vážené čtenářky, nyní prosím čtěte velmi pozorně. U implantátů v žádném případě neplatí, to co u jiných výrobků - tedy to, že co je nové na trhu, je lepší než to staré. Tady je tomu přesně naopak. Jen ty firmy vyrábějící implantáty mnoho desetiletí a vydávajících peníze na jejich výzkum a další zlepšování, vám mohou poskytnout bezpečné a dostatečně kvalitní implantáty, které jsou zárukou vzniku minimálního množství komplikací. Velmi pečlivě si ověřte, jaký typ implantátu Vám bude implantován a v žádném případě na implantátech nešetřete. Nedejte se zmást novinkami na trhu - reklamy jsou vždy velmi zavádějící. Uvědomte si, že komplikace způsobené nekvalitními nebo méně kvalitními implantáty jsou tak vážné, že se jen velmi těžko napravují.

Nejnovější trendy

Mění se i operační postupy?

Postupem času jsme na naší klinice začali vkládat implantáty pod sval a to nejen přístupem z podprsních rýh, ale také kolem prsního dvorce a přístupem z podpaží. Dle potřeby používáme jak kulaté, tak anatomické implantáty, ale zásadně jen od nejlepších výrobců. Má to totiž velmi podstatný vliv na vznik pooperačních komplikací. Na implantátech by nikdo neměl šetřit.

V současné době se používají skoro výhradně implantáty plněné silikonovým kohezivním gelem. Výhodou je, že pokud dojde k prasknutí obalu implantátu, nedojde k vytečení silikonového gelu do tělesné dutiny.

V poslední době se na trhu objevily nové implantáty a často se diskutuje o zvětšování prsou vlastním tukem s kmenovými buňkami. Jedná se však o zatím ne zcela prověřený postup s mnohými nejasnostmi a riziky a i přesto, že jsou již u nás první pacientky s takto zvětšenými prsy, naprostá většina plastických chirurgů v ČR varuje před tímto typem operace do doby, než výzkumy zcela stoprocentně vyloučí možnost následných komplikací.

Kolik zvětšení prsou vaše klinika již provedla za dobu své existence?

V tuto chvíli nemám k dispozici úplně přesné číslo, ale celkový počet pacientek, kterým jsme u nás zvětšili prsa se blíží jednomu tisíci.

Rukopis se pozná i na prsou

Uplatňujete u augmentace nějaký svůj vlastní a prověřený operatérský postup?

Zcela vážně lze říct, že každý plastický chirurg má svůj rukopis. A to se netýká jen prsou ,ale třeba i nosů a uší. Zkušení odborní lékaři na vyšetřování prsou - mammologové - podle tvaru prsou často již dopředu poznají, kdo prsa operoval. Důvodem je to, že i když všeobecně jsou plasticko-chirurgické postupy stejné nebo hodně podobné, každý lékař má své představy o velikosti a tvaru prsou. Tomu tím pádem přizpůsobuje volbu tvaru, velikosti, šířky a výšky implantátů, také zda bude implantát umístěn pod žlázu, nebo pod sval, zda bude mít implantát měkčí, nebo tužší konzistenci. To vše má pak vliv na celkový výsledný vzhled zvětšených prsou.

Vždy jsem zastával názor a také je na naší klinice zaveden, že i zvětšená prsa bez ohledu ne jejich konečnou velikost, by měla vypadat přirozeně. Nemáme problém pacientce, která má vhodné anatomické a tělesné poměry, zvětšit prsa na velikost třeba pět nebo šest, či udělat na přání prsa trochu více kulatější. Ale zcela otevřeně říkám, že se nepropůjčujeme k tomu, dělat takové ty nevzhledné silikonové koule. Před několika měsíci jsme výjimečně dokonce implantovali implantáty velikosti 800 ml, a přesto prsa vypadají i přes svou velikost přirozeně.

Kde spatřujete největší rizika u augmentace?

Augmentace ženských prsou je nádherná operace s nádhernými výsledky a obrovským efektem. Tento efekt se znásobuje zejména u prsou žen, které již kojily. Za nejdůležitější podmínku, aby vše skvěle dopadlo, považuji velkou zkušenost a serióznost ze strany operatéra a celkový konzervativní přístup obou stran. Znamená to provést operaci jen tehdy, pokud jsou prsa ke zvětšení vhodná, operaci provést naprosto přesně a velice odborně. Volit přiměřenou velikost implantátů jak k původní velikosti prsou, tak k poměru k tělu. Používat pouze a výhradně je ty nejlepší implantáty a nikdy se nenechat zlákat jejich levnou cenou. Velmi důležité je dodržovat pooperační klid a všechna lékařská doporučení.

Čeho se bát?

Kdy mohou nastat komplikace?

Komplikace vždy přináší nedodržování pooperačních pokynů, nepřiměřeně velké implantáty, zatajení zdravotních problémů, použití levných, méně kvalitních implantátů, sklon k nadměrné krvácivosti nebo ke špatnému hojení, chronický alkoholismus, ale také cukrovka či jiná onemocnění. Pokud se však augmentace prsou provede za standardních a výše uvedených podmínek, pak se komplikací obávat příliš nemusíte, protože se vyskytují opravdu jen velmi zřídka.

Mnohé pacientky určitě chtějí své poprsí zvětšit až nepřiměřeně.

Ano, s tím se setkáváme poměrně často a souvisí to se základní lidskou touhou chtít přesně to, co nemám. Ženy s příliš velkými prsy si přejí mít nejlépe nulky nebo áčka a jim zase vysvětlujeme, že ani toto není ta správná cesta k dobrému estetickému výsledku. Stejně je tomu v opačném případě, kdy zase ženám s útlým hrudníkem a váhou kolem 45 kilo někdy těžko vysvětlujeme, že prsa velikosti čtyři a více by se k nim prostě naprosto nehodila a navíc by jim přinesly řadu velkých starostí, počínaje oblečením a pozdějšími bolestmi páteře konče.

Myslete na přirozenost

Jak jim takový úmysl vymlouváte?

Tady je opravdu každá rada drahá, protože hodně pacientek uvažuje tím způsobem, že když už si jdu zvětšit prsa a bude mne to stát tolik odvahy, sil, bolesti a peněz, tak ať to stojí zato. Těžko pak hledáte dostatečně silné argumenty, abyste toto jejich přesvědčení změnil. Znovu opakuji, že se nebráníme dělat tak velká prsa, jak si pacientka představuje, ale za podmínky, že prsa budou vypadat po zvětšení přirozeně a pokud možno i budou poměrově odpovídat jejich tělu.

Co když ale pacientka trvá na svém?

Pokud je přání opravdu nereálné, snažíme se pomocí vyšetření, měření a našeho fotokatalogu vysvětlit pacientce nepřiměřenost jejího požadavku. Popíšeme komplikace, které by mohlo takové zvětšení přinést, včetně popisu vzniklého neestetického tvaru, hmatného implantátu, patrného okrajové vlnění příliš velkého stlačeného implantátů v malém prostoru původně malých prsou a také popsat nadměrně nápadný silikonový tvar prsou. Pokud však pacientka trvá na svém nepřiměřeném požadavku a my jsme přesvědčeni, že takové zvětšení přinese s velkou pravděpodobností vznik výše uvedených komplikací, pak takovou operace odmítneme provést. Je to otázka svobodného rozhodnutí, které má nejen pacient, ale i lékař, který by měl operaci provádět.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama