reklama

Projekt 100: Přehled filmů

Projekt 100 - Tradičních deset filmů nabízí letošní, už třináctý ročník Projektu 100. Od 11. ledna do 31, května se putovní přehlídka toho nejlepšího z nekomerční kinematografie představí ve více než stovce českých kin. N na co se její příznivci mohou těšit?

Projekt 100
Projekt 100 | Foto: Projekt 100

 

Cesta domů (Čína 1999, režie Z. Yiumou) - V okouzlujícím příběhu o lásce a ztrátě jsou ve hře dvě srdce. Učitel, jenž chce předat znalosti další generaci, a dívka z venkova (současná největší čínská hvězda Zhang Ziyi), která touží sdílet svou duši s mužem, jehož miluje. Vzpomínky a oslava léta v zimě života.

Cléo od pěti do sedmi (Francie 1961, režie Agnes Vardová) - "Není nic obdivuhodnějšího než inteligence podpořená city a city řízené inteligencí. Není nic vzácnějšího než duch pohlcený přesností a fantazií, temperament spojující instinkty a prozíravost. Agnès Vardová tuto harmonii kontrastů splňuje." (Roger Tailleur, Positif č. 44, březen 1962).

Mechanický pomeranč (Anglie 1971, režie: S.Kubrick) - Ústředním tématem Mechanického pomeranče je otázka svobodné vůle. Ztrácíme své lidství, když jsme zbaveni volby mezi Dobrem a Zlem? Ústřední postava Alex svým způsobem ztělesňuje nevědomí: člověka v přírodním stavu, který projde "léčebnou kúrou" a je "civilizován".

Na sever severozápadní linkou (USA 1959, režie: A.Hitchcock) - Špionážní thriller, který mísí klikatící se zápletku s černočerným humorem, je jakýmsi shrnutím režisérovy americké tvorby. Objevuje se v něm jeho typické téma: hrdinou je "nepravý" muž, jenž je falešně obviněn ze zločinu, který nespáchal, a je nucen prokazovat svoji nevinu.

Pat Garret a Billy the Kid (USA 1973, režie: Sam Peckinpah) - Sam Peckinpah snil o uměleckém díle, natočil však mnohem víc: fascinující, časem nedotknutelnou, drsně lyrickou podívanou, jež je stejně tak "uměním" jako "diváckým" filmem. Vypráví o krachu mužného přátelství, ale i o soumraku celého jednoho světa a celého filmového žánru.

Taxidermia (Maďarsko 2006, režie: Gyorgy Pálfi) - Maďarský snímek plný šokujících a znepokojivých obrazů ze života tří členů jedné rodiny. "Příběh mužů tří generací, nositelů hrůzostrašných genů, je fascinován biologickou symbolikou a smrtí, ale kromě ohromujících speciálních efektů nemá mnoho co sdělit." (Eddie Cockrell, Variety)

Třetí muž (Anglie 1949, režie: Carol Reed) - Jeden z největších britských klasických filmů, je melancholickým i znepokojivým portrétem přátelství, zrady a kriminálních tendencí v poválečné Evropě. Uchovává si schopnost fascinovat i moderní publikum. Dokazuje to první místo v anketě členů Britského filmového institutu z roku 1999.

Tsotsi (Jar 2005, režie: Gavin Hood) Oscar 2006 - "Film se v určitém ohledu vrací zpátky do období raného Hollywoodu, kdy James Cagney nebo Richard Widmark hráli s plným nasazením bezohledné zločince. Tsotsi se bude líbit fanouškům promyšlených krimifilmů i mimo okruh festivalů a artkin." (Ray Bennett, The Hollywood Reporter)

Zrcadlo (SSSR 1974, režie: A.Tarkovskij) - Nejosobněji laděné dílo slavného ruského režiséra, který v něm vzpomíná na dětství a především na matku jako určující osobu svého života. Fascinující obrazy interiérů venkovské chalupy a moskevského bytu, podbarvené hypnotickou hudbou, jsou zdrojem mimořádného zážitku.

Zvedá se vítr (Anglie 2006, režie: Ken Loach) - Osudový příběh dvou irských bratrů a jejich boje za svobodu obdržel v Cannes 2006 Velkou cenu. "Je to jemné a silné drama o tom, co se děje, když končí okupace. Je hořké i zuřivé, ale najdeme v něm i charakteristický Loachův humor. Při scénách mučení si ale nelze nevzpomenout na Guantánamo a Abú Ghrajb." (Peter Bradshaw, Guardian)

reklama
reklama
reklama