reklama

Profil - Miroslava Němcová

Kandidátka na 1. místopředsedkyni

Foto: Ondřej Besperát

Profil - Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se chce po dvouleté pauze vrátit do vedení ODS a snížit tak genderový deficit nejsilnější vládní strany.

V nejužším vedení strany, tzv. grémiu, není již dva roky žádná žena a v pětačtyřicetičlenném širším vedení, tzv. Výkonné radě  sedí jen dvě.

Dále čtěte: Exkluzivně: Miroslava Němcová o kongresu ODS

Miroslava Němcová hodlá kandidovat na řadovou místopředsedkyni, uvažuje také o postu stranické dvojky.

"Ano, chci se ucházet o post místopředsedkyně ODS, uvažuji dokonce o první místopředsedkyni. Protože si myslím, že jde-li nám o integrační působení dovnitř ODS, pak role prvního místopředsedy by mohla tuto misi splnit. A myslím si, že by se mi to v tomto případě mohlo podařit," říká Němcová v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Kdo je Miroslava Němcová?

Narodila se 17. listopadu 1952. Vystudovala Střední zemědělská a technická škola v Havlíčkově Brodě, po maturitě nastoupila do České statistického úřadu jako odborná referentka. Krátce po revoluci si otevřela knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou nesoucí její jméno. Podnikání v letošním roce ukončila.

V politice se pohybuje již čtrnáctým rokem. V letech 1994 až 2002 byla zastupitelkou, později radní města Žďár nad Sázavou. Od roku 1998 je poslankyní. Po volbách v roce 2002 ji poslanci zvolili do vedení komory.

Po vítězství ODS v posledních sněmovních volbách Němcová povýšila a stala se 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama