reklama

Profil - Evžen Tošenovský

Kandidát na 1. místopředsedu

Foto: Ludvík Hradilek

Profil - Nebýt drtivé prohry moravskoslezské ODS v nedávných krajských volbách, exhejtman Evžen Tošenovský by se možná o funkci 1. místopředsedy neucházel.

Navzdory faktu, že Tošenovský se na Ostravsku těší velké popularitě, ČSSD zde dosáhla nejlepšího výsledku v celé republice. Tošenovského v čele kraje vystřídal kontroverzní exministr zemědělství Jaroslav Palas.

Dále čtěte: Obr mezi hejtmany utrpěl debakl. A zůstal klidný

Bývalý Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský je v politice od roku 1993. Již jednou se zvažoval kandidaturu na nejvyšší stranické pozice. V roce 2002 chtěl nahradit odcházejícího předsedu Václava Klause, před kongresem svoji kandidaturu stáhl. Tehdy se do vedení dostal Mirek Topolánek.

Dále čtěte: Boj o předsedu ODS zvažuje i hejtman Tošenovský

Kdo je Evžen Tošenovský?

Narodil se 26. února 1956. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Po absolutoriu pracoval jako matematik v akciové společnosti Vítkovice a PIKE Electronic.

V roce 1993 se stal primátorem města Ostravy, ve funkci zůstal až do roku 2000, kdy přešel na hejtmanství. Hejtmanem byl dvě funkční období, zároveň řídil Radu Asociace krajů České republiky.

Po volebním debaklu se vrátil do společnosti Vítkovice Holding. Stal se poradcem generálního ředitele Jana Světlíka.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama