reklama

Prodej L-159 do Iráku nevyšel, vyhráli Korejci

Zprávy z aktuálně.cz pro deník Insider

Praha - Plán na vývoz letounů L-159 do Iráku definitivně zkrachoval, 24 cvičných strojů FA 50 za 1,1 miliardy dolarů (přes 20 miliard korun) tam dodá jihokorejská Korean Aircraft Industries, píšou pondělní Hospodářské noviny.

Kontrakt podle listu koncem minulého týdne podepsal irácký premiér Núrí Málikí a šéf korejského výrobce.

"Během vyjednávání nastaly těžkosti, když se v zahraničních médiích objevily zvěsti, že uspěl letoun české produkce. Jsme ale rádi, že se nám obchod podařilo dotáhnout do konce," uvedl podle HN šéf korejské firmy.

O prodeji strojů z produkce největšího českého výrobce letadel a letecké techniky Aera Vodochody se jednalo několik let, objem zakázky měl být zhruba 19,2 miliardy korun. Česko si od dodávky slibovalo, že výrazně podpoří zdejší letecký průmysl a vytvoří přes 700 pracovních míst.

Loni v říjnu tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) uvedl, že Česká republika se dohodla s Irákem na dodávce 28 letounů L-159.

"S arabskými státy je to vždy velká licitace. Možná že česká strana včetně firmy Aero posléze nebyla nebo nemohla být dostatečně agresivní a zároveň flexibilní při vyjednávání o ceně a offsetovém programu," řekl nyní podle HN Vondra.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama