reklama

Problémy s rodnými čísly

České úřady řešily v poslední době několik případů lidí, kteří úředně neexistovali, nebo naopak měli dvojí identitu.

Vzor neplatného občanského průkazu.
Vzor neplatného občanského průkazu. | Foto: Archiv Ministerstva vnitra

Loni před Vánocemi média informovala například o případu Františka Bébara, důchodce z jižní Moravy, který úředně neexistoval.

Neměl rodné číslo, nedostával důchod - úřady ho totiž už šest let vedly jako nezvěstného a před dvěma lety ho soud v Uherském Hradišti prohlásil za mrtvého. Čtyřiadevadesátiletý důchodce ale mezitím žil ve Smržicích na Prostějovsku.

Na případ se přišlo až ve chvíli, kdy muž potřeboval lékaře. Totožnost policie nakonec zjistila až z fotografií v oddělení občanských průkazů.

Bébar nyní může žádat například o nový občanský průkaz. O důchod si mohl požádat až ve chvíli, kdy ho soud opět uznal za živého. Penzi může získat i za uplynulá léta, ovšem vyplácení je ze zákona možné zpětně jen za tři roky.

Dvě rodné čísla

V srpnu 2003 se úřady začaly zabývat dvojí identitou Mariana Nováka ze severních Čech. Tehdy třiadvacetiletý muž totiž disponoval hned dvěma rodnými čísly.

Na jedno z nich mu ve Varnsdorfu úředníci vydali 10. března 1999 občanský průkaz. Jako polský státní příslušník se ale zároveň prokazoval také trvalým povolením k pobytu.

Přestal existovat

Před třemi lety přestal Miroslav Stuchlík z Brna existovat. Alespoň pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. V její evidenci se náhle pod jeho rodným číslem objevil někdo jiný. Jedenačtyřicetý muž na problém přišel u lékaře, když se zjistilo, že jeho číslo má také Slovák, který bydlí v okolí Brna. Ovšem zdravotní pojistku cizinci platil zaměstnavatel pana Stuchlíka.

Pracovníci VZP pak Stuchlíkovi řekli, že si má zažádat o ověření rodného čísla na ministerstvu vnitra. Muž tak byl déle než měsíc bez rodného čísla a ještě musel zaplatit kolek za ověření, že mu číslo skutečně patří.

Jak se něco takového mohlo stát, panu Stuchlíkovi nikdo pořádně nevysvětlil. Chyba se zřejmě stala při předávání informací mezi databázemi ministerstva vnitra a zdravotní pojišťovny.

Úřady uvedly, že se chyba stala pravděpodobně v době, kdy se pobyt cizince v republice měnil z dlouhodobého na trvalý. Slovák zřejmě dostal z cizineckého čísla přiděleno rodné číslo a protože se narodil ve stejný den, měsíc i rok jako pan Stuchlík, dostal prvních šest čísel stejných a k nim i stejná čísla i za lomítkem.

reklama
reklama
reklama